Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w sprawie afery korupcyjnej w tarnowskim MORD

Data publikacji 19.11.2014

Już 126 osób usłyszało zarzuty w prowadzonym od roku śledztwie związanym z korupcją w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. W ciągu ostatnich dni policjanci z Zespołu do Walki z Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie doprowadzili do prokuratury kolejne 6 osób, zamieszanych w nielegalny proceder. Ich zatrzymania są wynikiem ujawnionego przez tarnowskich policjantów zjawiska korupcji.

Śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy w tarnowskim MORD oraz pośredniczenia w uzyskiwaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy w zamian za korzyści majątkowe nadzoruje, od listopada 2013 roku, Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

Dotąd zarzuty o charakterze korupcyjnym usłyszało łącznie 126 osób. Wśród nich są egzaminatorzy, właściciele szkół nauki jazdy, instruktorzy, pracownik MORD i osoby wręczające pieniądze lub pośredniczące w ich przekazywaniu.
Zatrzymani ostatnio to kursanci szkół nauki jazdy z terenu Tarnowa i powiatu tarnowskiego oraz brzeskiego, którzy w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu uprawniającego do uzyskania prawa jazdy, przekazali właścicielom szkół pieniądze w kwocie od 1000 do 2000 złotych.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty z art. 230a kodeksu karnego.

Oprócz ponad 120 zatrzymanych, do śledczych zgłosiło się także kilka osób, które za łapówki uzyskały prawo jazdy, a słysząc o prowadzonym postępowaniu, same postanowiły przyjść i przyznać się do winy.

W myśl obowiązującego prawa nie podlega karze sprawca przekupstwa i płatnej protekcji, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział.

Sprawa, w którą może być zamieszanych nawet 200 osób, ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.

(KWP w Krakowie / kr)

Powrót na górę strony