Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Notariuszka podejrzana o udział w gangu wyłudzającym mieszkania

Data publikacji 19.11.2014

Policjanci z łódzkiego zarządu CBŚP we współpracy z Prokuraturą Rejonową Łódź-Bałuty zatrzymali 55-letnią notariusz, która jest podejrzana o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oszukującej przy transakcjach sprzedaży mieszkań. We wrześniu funkcjonariusze zatrzymali już 8 osób związanych z biurem obrotu nieruchomościami zajmującym się m.in. procederem wyłudzania mieszkań od osób starszych, zniedołężniałych czy też schorowanych. Wartość wyłudzonych lokali to ponad milion złotych. Według śledczych w sprawie może być nawet kilkudziesięciu pokrzywdzonych.

Policjanci z łódzkiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w marcu 2014 roku przejęli do prowadzenia sprawy dotyczące spółki zajmującej się skupowaniem zadłużonych mieszkań.  W efekcie żmudnej pracy prowadzonej przez ostatnie miesiące,16 września 2014 roku w godzinach porannych na terenie Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego i Łęczycy funkcjonariusze zatrzymali ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadzali starsze, niezamożne, schorowane osoby do niekorzystnego rozporządzania własnymi mieszkaniami. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, nieuczciwy proceder trwał co najmniej od listopada 2011 roku na terenie Łodzi. Mechanizm zawsze wyglądał podobnie.

Osoby reprezentujące i współpracujące z łódzką firmą wyszukiwały za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych czy też ośrodków pomocy społecznej zadłużone lokale, których właściciele znajdowali się w trudnej sytuacji życiowej i finansowej. Zdesperowani i przytłoczeni perspektywą eksmisji bardzo łatwo zawierzali obietnicom pomocy polegającej na spłacie zadłużenia i zapewnieniu innego tańszego lokum. Bezwarunkowo podpisywali w obecności notariusza pełne pełnomocnictwa do dalszych działań w ich imieniu zupełnie obcym sobie osobom podstawionym przez spółkę. Tym samym tracili jakikolwiek wpływ na to, co działo się dalej z ich mieszkaniem. Po fakcie dowiadywali się, że zostali wymeldowani i już nie mają domu. Pozornie wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Oszuści nie wywiązywali się niestety ze zobowiązań finansowych, w konsekwencji czego pokrzywdzeni stawali się bezdomnymi bez środków do życia.

Działalność przestępcza prowadzona była na bardzo dużą skalę, a sprawcy - mimo wiedzy o toczącym się śledztwie - nie zaprzestali procederu, aż do chwili zatrzymania przez CBŚ. Jak ustalili policjanci i prokuratorzy, w okresie od listopada 2011 roku, oszuści wyłudzili  co najmniej 14 mieszkań o łącznej wartości nie mniejszej niż 1 000 000 złotych. Pieniądze uzyskiwane z przestępczego procederu legalizowane były przez podmioty gospodarcze prowadzone przez niektórych członków grupy. Zatrzymanym w wieku od 26 do 49 lat  przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z oszustwami i fałszowaniem dokumentów. Troje nadal pozostaje w tymczasowym areszcie. Wówczas funkcjonariusze CBŚ na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli dwa samochody o wartości co najmniej 80 tysięcy złotych. Według ustaleń śledczych w sprawie może być nawet kilkudziesięciu pokrzywdzonych.

Śledczy nadal pracowali nad uzupełnieniem materiału dowodowego. na podstawie którego 18 listopada 2014 roku w godzinach rannych, w jednej z miejscowości województwa łódzkiego, zatrzymali 55-letnią notariusz. To 9 osoba podejrzana w tej sprawie. Usłyszała 12 zarzutów.  Jeden z nich dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonywanie oszustw przy sprzedaży mieszkań.  Większość transakcji oraz pełnomocnictw  wystawianych przez pokrzywdzonych dokonywano właśnie w jej kancelarii.

Wszystkie osoby, które padły ofiarą działalności łódzkiej firmy, a z różnych względów nie powiadomiły o tym policji czy prokuratury, proszone są o kontakt z Centralnym Biurem Śledczym Policji - tel. (42) 665 12 90 lub kom. 502 692 815.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony