Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wielkopolscy policjanci otrzymali nowe radiowozy

Data publikacji 20.11.2014

Dwadzieścia osiem nowych radiowozów wyposażonych w system monitoringu audiowizualnego otrzymali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W spotkaniu z policjantami wziął udział gen. insp. Marek Działoszyński Komendant Główny Policji. Radiowozy już patrolują ulice Poznania i powiatu poznańskiego. Samochody zakupiono z budżetu Policji.

Komendant Główny Policji gen. insp. Marek Działoszyński przebywający z wizytą w Poznaniu spotkał się z policjantami Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Podczas uroczystej zbiórki nastąpiło symboliczne przekazanie 28 nowych radiowozów. W spotkaniu uczestniczył także insp. Rafał Batkowski Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu wraz z zastępcami, mł. insp. Roman Kuster Komendant Miejski Policji w Poznaniu oraz kadra kierownicza KMP i KWP w Poznaniu.

Oznakowane barwami policyjnymi ople astra zostały wyposażone w system monitoringu wizyjnego. Jego działanie polega na rejestrowaniu obrazu z kamer skierowanych na zewnątrz pojazdu. Nagrywany jest także obraz wnętrza radiowozu. Nagrania są przechowywane na twardym dysku przez kilkadziesiąt dni i mogą być w każdej chwili wykorzystane jako materiał dowodowy.

Zastosowany system ma zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonych przez policjantów działań interwencyjnych oraz bezpieczeństwo prawne policjantów. System monitoringu wizyjnego w radiowozach w Wielkopolsce z powodzeniem był wdrożony testowo wiosną tego roku. Wówczas trzydzieści osiem radiowozów patrolujących Poznań i okolice miasta wyposażono w kamery rejestrujące przestrzeń wokół pojazdu.

Osoby wobec których policjanci podejmują interwencje są informowane o kamerach. Dodatkowo na radiowozach zamieszczono napisy o systemie monitorowania. Funkcjonariusze, którzy podczas służby poruszają się pojazdami wyposażonymi w kamery przeszli szkolenie z obsługi i zasad działania systemu.

W Wielkopolsce policjanci maja do dyspozycji 1610 pojazdów. Komenda Miejska Policji w Poznaniu wykorzystuje w służbie 333 radiowozy. W roku 2014 zakupiono 177 nowych radiowozów.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony