Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przeciwko przestępczości samochodowej

Data publikacji 21.11.2014

Funkcjonariusze wołomińskiej komendy, warszawskiej Pragi Północ i stołecznego wydziału wywiadowczo-patrolowego przez kilka ostatnich tygodni prowadzili wspólnie działania ukierunkowane w zwalczanie przestępczości samochodowej. Efektem prowadzonych czynności była kontrola 32 miejsc, gdzie mogły być ukryte i demontowane na części pojazdy pochodzące z kradzieży. Policjanci odzyskali 3 skradzione pojazdy – fiata seicento, hondę civic i toyotę land cruiser. Do badań mechanoskopijnych zostały zabezpieczone cztery samochody, co do których zachodziło podejrzenie, że posiadają przerobione oznaczenie pół numerowych. W prowadzonych postępowaniach zarzuty usłyszały trzy osoby.

Funkcjonariusze z Wołomina, warszawskiej Pragi Północ i wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy przez kilka ostatnich tygodni wspólne prowadzili działania ukierunkowane w zwalczanie przestępczości samochodowej. Policjanci nie tylko sprawdzali miejsca, gdzie mogły trafiać pojazdy pochodzące z kradzieży tzw. „dziuple samochodowe”, lecz również kontrolowali miejsca szczególnie zagrożone tego typu przestępczością.

Działania te zaowocowały m.in. zatrzymaniem na gorącym uczynku, chwilę po kradzieży fiata seicento z terenu Ząbek, 25-letniego Pawła C. Funkcjonariusze w wyniku zebranych materiałów dowodowych oraz analizy podobnych zdarzeń, udowodnili i przedstawili mężczyźnie łącznie 10 zarzutów kradzieży samochodów tylko jednej marki – fiat seicento, z czego 7 samochodów skradzionych zostało na terenie gminy Tłuszcz, 2 na terenie warszawskiej Pragi i 1 na terenie Ząbek. Od mężczyzny, na poczet przyszłych kar, policjanci zabezpieczyli 6500 złotych oraz sportowy samochód - mazdę. Na terenie posesji należącej do 51-letniego Andrzeja T. funkcjonariusze ujawnili części pochodzące z kradzionych przez Pawła C. fiatów seicento. Mężczyzna został przesłuchany i usłyszał zarzuty paserstwa.

Podczas kontroli blisko 32 miejsc, gdzie mogły znajdować się pojazdy pochodzące z przestępstwa, funkcjonariusze zabezpieczyli do badań mechanoskopijnych cztery pojazdy – w miejscowości Tuł hondę civic, mazdę 2 w Kobyłce, opla astrę w Tłuszczu i mercedesa vito. Ten ostatni samochód, po odczytaniu pierwotnego numeru figurował jako skradziony w Norwegii. W Duczkach policjanci ujawnili i zabezpieczyli na policyjnym parkingu kolejną hondę civic z przerobionym polem numerowym. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że samochód został skradziony we wrześniu bieżącego roku na terenie warszawskiego Śródmieścia. W tej sprawie został zatrzymany i usłyszał zarzuty paserstwa 39-letni Rafał K.

W ręce kryminalnych wpadł również 16-letni mieszkaniec Helenowa. Chłopak został zatrzymany w związku z podejrzeniem kradzieży w Wołominie daewoo tico. W masywie leśnym, w okolicach miejsca zamieszkania 16-latka, policjanci ujawnili elementy karoserii tico z usuniętymi numerami identyfikacyjnymi. Wobec niego funkcjonariusze skierowali materiały do sądu do spraw rodzinnych i nieletnich.

Kilka dni temu w Majdanie policjanci sprawdzili toyotę land cruiser. Terenowe auto nie posiadało numerów rejestracyjnych, a pole numerowe i tabliczki znamionowe posiadały wyraźne ślady ingerencji. Dokładne oględziny auta oraz badania wskazały, że pojazd miał pierwotnie inny numer identyfikacyjny. Po odczytaniu właściwego numeru okazało się, że samochód został skradziony metodą na tzw. „koło” obywatelowi Mongolii na terenie Mińska Mazowieckiego. Do legalizacji toyoty miały posłużyć dokumenty innego land cruisera, który został porzucony na początku stycznia 2013r. po kradzieży w Ząbkach w stanie znacznego uszkodzenia, a który został zabezpieczony przez policjantów z Nieporętu.

Funkcjonariusze z Wołomina, stołecznej komendy i warszawskiej Pragi zapowiadają kolejne działania ukierunkowane w zwalczanie przestępczości samochodowej.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony