Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali osoby podejrzane o przestępstwa finansowe

Data publikacji 24.11.2014

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali dwie osoby, podejrzane o „pranie brudnych pieniędzy”. 46-letnia Beata P. oraz 24-letni obywatel Nigerii z trzech różnych kont zamierzali wypłacić w sumie ponad milion dolarów. Pieniądze pierwotnie w ramach rozliczeń między firmami miały trafić z Europy Zachodniej na Bliski Wschód. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek kilkanaście dni temu, kiedy to okazało się, że przelew wysłany z jednej z niemieckich firm nie dotarł do adresata w Bejrucie. Pieniądze - 1 300 000 dolarów - trafiły natomiast do Polski na trzy konta w dwóch różnych bankach. Jak ustalili śledczy, po pewnym czasie z jednego z nich 46-letnia Beata P. wypłaciła 27 000 dolarów. Kiedy w połowie listopada kobieta przyszła wypłacić kolejną kwotę, została zatrzymana przez policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą.

Dzięki ustaleniom procesowym oraz działaniom operacyjnym policjantów, współpracujących przy tej sprawie ze śródmiejską prokuraturą, kilka dni później w innym z banków zatrzymany został także 24-letni obywatel Nigerii. Również on próbował wypłacić pieniądze z konta. Podczas przeszukania w mieszkaniu 24-latka, policjanci znaleźli i zabezpieczyli 10 000 złotych oraz kilkaset dolarów mogących pochodzić z przestępstwa.

Zatrzymanie podejrzanych oraz zablokowanie kont zapobiegło wypłacie większości środków pieniężnych przelanych na wspomniane rachunki bankowe. 46-letnia Beata P. oraz 24-letni obywatel Nigerii usłyszeli zarzuty z artykułu 299§1 i 5 kodeksu karnego, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna na wniosek prokuratury decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

(KSP / ap)

Powrót na górę strony