Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stołeczni policjanci odnaleźli cenną księgę

Data publikacji 24.11.2014

Oficjalne przekazanie odnalezionej i zabezpieczonej przez stołecznych kryminalnych zabytkowej księgi nastąpiło dziś w Białej Sali Pałacu Mostowskich. Wolumin z zapisami przychodów i rozchodów dłużników Akcyjnego Towarzystwa Handlowego z roku 1915 trafi do Archiwum Państwowego w Warszawie.

Zabytkową księgę na ręce Dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie Janiny Gregorowicz przekazał I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Robert Szydło. „Serdecznie dziękuję wszystkim policjantom, dzięki którym ta cenna księga została odnaleziona i to w bardzo niezwykłych okolicznościach. (…) Dziękuję przede wszystkim za kompetencję i świadomość, dzięki której znajdzie się ona w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie” – mówiła dyrektor Janina Gregorowicz.

W dzisiejszym przekazaniu uczestniczyli również m.in. Zastępca Dyrektora Archiwum Państwowego w Warszawie Anna Wajs, Małgorzata Olikowska – pracownik prowadzący sprawę z ramienia archiwum oraz Danuta Bondaryk – Kierownik I Archiwum Państwowego w Warszawie, gdzie ostatecznie trafi księga.

Księga przychodów i rozchodów pt.: Dłużnicy zamiejscowi. Akcyjne Towarzystwo Handlowe, Wład. Mutermilch w Warszawie od L – Z jest niemal kompletna, brakuje jej kilku pierwszych stron. Pierwsze wpisy dokonano w niej w roku 1915, natomiast początek działania towarzystwa – wg znawców archiwum – przyjmuje się na lata 1908 – 1909.

Księga trafiła w ręce stołecznych kryminalnych podczas działań związanych z zatrzymaniem w grudniu 2013 r. sześciu osób, podejrzanych o dokonywanie oszustw metodą „na wnuczka”. Została ona odnaleziona w wyniku przeszukania miejsca zamieszkania jednej z tych osób. W świetle zgromadzonych materiałów dowodowych Sąd Rejonowy Warszawa Praga – Północ wobec czterech podejrzanych zastosował wówczas środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, natomiast wobec dwóch pozostałych – dozór policyjny.

(KSP / ap)

Powrót na górę strony