Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gala podsumowująca program „Kibic przez duże K”

W poniedziałek 24 listopada w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie odbyła się Gala podsumowująca program „Kibic przez duże K” realizowany we współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, Klubem Sportowym Unia Leszno, szkołami powiatu leszczyńskiego oraz Urzędem Miasta Leszna i Starostwem Powiatowym.

24 listopada w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie odbyła się Gala podsumowująca program „Kibic przez duże K". W gali wzięli udział Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, Komendant Miejski Policji w Lesznie mł. ins. Piotr Leciejewski, I z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie kom. Arkadiusz Milewski, Prezydent Miasta Leszna Pan Tomasz Maleszy, Pan v-ce Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak, Prezes Klubu Fogo Unia Leszno Pan Piotr Rusiecki oraz młodzież ze szkół biorących udział w przedsięwzięciu.

Impreza rozpoczęła się prezentacją haseł, które poszczególne szkoły przygotowały na czerwcowy mecz, a następnie został wyświetlony film z tego meczu. Po tym został przedstawiony spektakl „Hejzel”, który nawiązywał do tragicznych wydarzeń z 25 maja 1985 roku, gdzie na brukselskim stadionie Heysel przed finałowym meczem Pucharu Europy pomiędzy Juventusem a Liverpoolem doszło do starć między angielskimi i włoskimi kibicami, w wyniku których śmierć poniosło 39 osób. Spektakl bardzo poruszył młodzież.

Po spektaklu odbyła się debata młodzieży z Komendantem Wojewódzkim Policji insp. Rafałem Batkowskim, Komendantem Miejskim Policji w Lesznie mł. insp. Piotrem Leciejewskim, Prezydentem Piasta Leszna Panem Tomaszem Malepszym, Panem v-ce Starostą Leszczyńskim Jarosławem Wawrzyniakiem, managerem Klubu Fogo Unia Leszno Panem Adamem Skórnickim, oraz zawodnikiem Klubu Fogo Unia Leszno Tobiaszem Musielakiem. Młodzież nie tylko była zainteresowana działalnością Klubu Unia Leszno ale również tym w jaki sposób Policja zapewnia bezpieczeństwo podczas spotkań sportowych jak oraz tym w jaki sposób można samemu o to bezpieczeństwo zadbać.

Gala zakończyła się wręczeniem wyróżnień dla wszystkich przedstawicieli szkół za ogromne zaangażowanie i za wspaniałe pokazanie przykładów pozytywnego współzawodnictwa. Nagrodę główną otrzymała drużyna młodzieży z Gimnazjum z Rydzyny, której hasła, kostiumy, wielkie zaangażowanie oraz pozytywna energia zrobiły największe wrażenie.

Promowanie prawidłowych postaw społecznych młodzieży, postaw eliminujących zachowania agresywne, propagowanie zasady fair – play, wpajanie kulturalnego uczestnictwa w imprezach sportowych jest zadaniem wszystkich instytucji zaangażowanych w wychowanie i edukację młodego człowieka, jak również instytucji powołanych dla bezpieczeństwa.

Znamy wiele przykładów negatywnych zachowań, jak zwalczanie się kibiców dwóch rywalizujących drużyn. Program wdrożony przez Policję „Kibic przez duże K” stworzono z przekonaniem, iż jest możliwa zmiana, że doping na stadionie nie musi polegać na wykrzykiwaniu negatywnych i obraźliwych haseł, na niszczeniu czy też bójkach, a wręcz przeciwnie. Doping ma wspomagać drużynę, której kibicujemy, ma być zabawą, ma uczyć pozytywnych zachowań. Program wskazuje jak ważne jest kreowanie współzawodnictwa zgodnego z ogólnymi zasadami społecznymi.

W projekt zaangażowało się 12 szkół z powiatu leszczyńskiego tj. Gimnazjum nr 1, 2, 5, 7, 8, 9 z Leszna, Gimnazjum w Święciechowie, Osiecznej, Lipnie, Pawłowicach, Rydzynie, oraz w Bukówcu Górnym.

W niedzielę 15 czerwca br. o godz. 19.00 w Lesznie na stadion im. Alfreda Smoczka na mecz ligowy pomiędzy drużynami Fogo Unia Leszno, a Unibax Toruń przybyło ponad 600 uczniów. Młodzież podczas zawodów propagowała kulturalne zachowanie podczas zawodów sportowych, prezentowała model „wzorowego kibica”.  Każda ze szkół w ramach projektu prezentowała opracowany przez siebie doping dla Fogo Unii Leszno.

(KWP w Poznaniu / dm)

Powrót na górę strony