Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie warte blisko 530 tysięcy złotych

Data publikacji 25.11.2014

Śledztwo, a następnie realizacja funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością gospodarczą z komendy miejskiej Policji w Krakowie, zaowocowała zabezpieczeniem nośników z nielegalnym oprogramowaniem w lokalu jednego z mieszkańców Krakowa. Wartość oszacowanych strat na rzecz twórców wyniosła blisko 530 tysięcy złotych.

22 listopada policjanci z komendy miejskiej policji w Krakowie, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, na podstawie uzyskanych wcześniej informacji ustalili, że w jednym z prywatnych mieszkań na terenie krakowskich Bronowic funkcjonuje wytwórnia „pirackiego” oprogramowania i filmów.

Informacje uzyskane przez policjantów zostały potwierdzone. Śledczy pod okiem specjalisty z zakresu ochrony praw autorskich i weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych, sprawdzili komputer i stacje dysków znajdujące się w mieszkaniu. Na każdym ze sprawdzonych nośników danych zainstalowane były nielegalne wersje programów. Po przeszukaniu policjanci ujawnili i zabezpieczyli 1385 sztuk pirackich filmów DVD, 790 sztuk pirackich gier oraz jednostkę centralną komputera, nagrywarki i dyski twarde.

„Piracki” proceder spowodował straty dla  producentów oprogramowania komputerowego, które wstępnie szacowane są na kwotę blisko 530 tysięcy zł. Zabezpieczony sprzęt elektroniczny i nośniki trafią teraz do laboratorium kryminalistycznego i tam zostaną poddane szczegółowej analizie.

Przypominamy, że przestępstwo uzyskania cudzego programu do osiągnięcia korzyści majątkowej jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności. 

(KWP w Krakowie / kr)

Powrót na górę strony