Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wicemistrz Śląskiej Godki

Data publikacji 25.11.2014

Trębacz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach został Wicemistrzem Śląskiej Godki. Sierżant Marek Jon w swój monolog rozpoczął od fascynacji górniczymi orkiestrami, a zakończył opowieścią o orkiestrze policyjnej, w której gra na co dzień. W trakcie jego wygłaszania wystąpił w dwóch mundurach - górniczym i policyjnym.

Sierżant Marek Jon w policji służy od 2011 roku. Gra na trąbce w orkiestrze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. I  to właśni orkiestry są tematem jego monologu w gwarze śląskiej. Na początku, występując w górniczym mundurze, opowiada on o orkiestrach górniczych, tak charakterystycznych dla naszego regionu. W trakcie opowieści zdejmuje z siebie ten uniform, by ukazać się publiczności w mundurze policyjnym i opowiedzieć historię swojego wstąpienia do policyjnej orkiestry. Orkiestra śląskiej policji jest jedną z niewielu w kraju orkiestr etatowych, liczy 30 muzyków, a w zeszłym roku obchodziła 40-lecie swojej działalności.

Monolog ten uzyskał uznanie jury i zapewnił policjantowi drugie miejsce w 24. Konkursie na Ślązaka Roku "Po naszymu czyli po śląsku". Uroczysty finał odbył się w niedzielę w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, a swoją obecnością zaszczycili go między innymi ubrany w śląski strój Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła oraz jego pomysłodawczyni - Wicemarszałek Senatu RP Maria Pańczyk-Poździej.

Laureat pochodzi i mieszka w Rudzie Śląskiej. Zamiłowanie do gwary śląskiej wyniósł z domu rodzinnego. W 2008 w tym samym konkursie, również drugie miejsce zajął jego ojciec.

(KWP w Katowicach / md)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.11 MB)

Powrót na górę strony