Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa handlująca papierosami na wielką skalę

Data publikacji 26.11.2014

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie przy wsparciu swoich kolegów z Warszawy i Piaseczna zatrzymali dziewięć osób podejrzanych o obrót wyrobami tytoniowymi w znacznych ilościach. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku szacuje się na prawie 8 milionów złotych.

Śledztwo w sprawie działalności grupy osób zajmującej się nielegalnym obrotem w znacznych ilościach wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie.

W poniedziałek zaplanowano czynności związane z zatrzymaniem osób podejrzanych o udział w nielegalnym procederze. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, przy wsparciu swoich kolegów z Warszawy i Piaseczna, dokonali łącznie 17 przeszukań mieszkań, pomieszczeń gospodarczych i samochodów. Zatrzymano dziewięć osób, głównie na terenie powiatu chełmskiego, a także Warszawy i Piaseczna.   Podczas czynności policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe i inne przedmioty - w tym dokumenty świadczące o przestępczych rozliczeniach finansowych. Zabezpieczono pieniądze na sumę około 12 tys. złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy przestępczej w okresie od 18 września 2013 roku do 18 marca wspólnie i w porozumieniu dokonali przestępstw skarbowych polegających na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy, a następnie ich zbyciu w łącznej kwocie około 540 tys. paczek papierosów, przez co narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie 7.845.315 złotych.

Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty, a także zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Wobec trzech osób prokurator zastosował też poręczenia majątkowe w łącznej kwocie 18.000 złotych. Ponadto na podstawie dokonanych ustaleń policjanci wystąpili z wnioskiem o zabezpieczenie majątkowe na łączną kwotę około 400 tys. złotych.

Wszyscy podejrzani będą odpowiadać za dopuszczenie się przestępstw skarbowych, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

(KWP w Lublinie / kr)

Powrót na górę strony