Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia świdnickich policjantów

Data publikacji 26.11.2014

Policjanci ze świdnickiej komendy zatrzymują trzy osoby podejrzane o przestępstwo. W trakcie osadzania w policyjnym areszcie bandyci obezwładniają funkcjonariuszy, biorąc ich jako zakładników. Dwóm z nich udaje się uciec, a jeden z przestępców barykaduje się w areszcie, biorąc za zakładnika funkcjonariusza. Na szczęście to tylko scenariusz szkolenia, którego celem było sprawdzenie współdziałania różnych służb oraz planowanie i koordynacja działań.

Kilka minut po godz. 4.00, w trakcie osadzania w policyjnym areszcie świdnickiej komendy, trzech sprawców atakuje funkcjonariuszy. Jeden z nich, przebywając w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, zabiera leżący na biurku nóż i grozi jego użyciem, drugi obezwładnia policjanta i odbiera mu broń służbową. Trzymając funkcjonariusza od tyłu z przyłożoną do głowy bronią, dwóch sprawców wychodzi z nim przed budynek jednostki i wsiada do nieoznakowanego radiowozu, po czym odjeżdżają w nieznanym kierunku. Trzeciemu z podejrzanych nie udaje się uciec. Po szarpaninie barykaduje się on w areszcie i bierze funkcjonariusza jako zakładnika – żądając podstawienia samochodu.

Do działań zostaje włączony policyjny negocjator, który w zamian za zwolnienie zakładnika, proponuje złagodzenie konsekwencji prawnych. Przedstawione propozycje zostają odrzucone. Zagrożone jest życie i drowie zakładnika. W związku z tym zostaje podjęta decyzja o podstawieniu samochodu, którego żąda sprawca. W momencie, gdy podejrzany wychodzi z aresztu z zakładnikiem, trzymając cały czas nóż przyłożony do szyi, do akcji wkraczają antyterroryści, którzy odbijają zakładnika i obezwładniają mężczyznę.

O ucieczce z aresztu zostają powiadomione inne patrole oraz Straż Miejska. Decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy do działań zostają skierowani funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji Policji. W tym samym czasie do jednostki dociera informacja, iż na drodze krajowej K 35 uciekinierzy z zakładnikiem zatrzymują cywilny samochód, z którego wyrzucają kierowcę i odjeżdżają skradzionym pojazdem. Przestępcy podpalają porzucony cywilny radiowóz.

Wezwani na miejsce strażacy gaszą podpalony samochód, natomiast ekipa pogotowia udziela pomocy kierowcy, któremu skradziono samochód. W wyniku podjętych działań blokadowych w miejscowości Jaroszów policjanci zatrzymują uciekinierów z aresztu oraz uwalniają zakładnika.

Tak naprawdę to tylko szkolenie, którego celem było sprawdzenie współdziałania funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy z pozostałymi służbami: Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Miejską oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w zażegnaniu niebezpiecznej sytuacji.

(KWP we Wrocławiu / ap)

Powrót na górę strony