Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowi oficerowie łącznikowi polskiej Policji

Data publikacji 26.11.2014

24 listopada 2014 r. wznowiono funkcjonowanie stanowisk oficerów łącznikowych polskiej Policji w Republice Francuskiej i w Republice Federalnej Niemiec. Oficerami łącznikowymi w tych krajach zostali mł. insp. Dariusz Stachowiak z KWP w Opolu oraz podinsp. Wiesław Gom z KWP w Gorzowie Wielkopolskim.

Od 24 listopada br. wznowiono funkcjonowanie stanowisk oficerów łącznikowych polskiej Policji w Republice Francuskiej oraz w Republice Federalnej Niemiec. Obecnie służbę oficerów łącznikowych Policji w tych krajach pełnią odpowiednio: mł. insp. Dariusz Stachowiak z KWP w Opolu oraz podinsp. Wiesław Gom z KWP w Gorzowie Wielkopolskim.

Wymienieni wyżej oficerowie zastąpili na stanowiskach insp. Piotra Michnę, który oficerem łącznikowym we Francji był od 2008 roku oraz mł. insp. Roberta Barańskiego, który od 2006 roku pełnił służbę w Niemczech.

Stanowisko oficera łącznikowego Policji w Niemczech zostało utworzone w 1997 roku i należy do najwcześniej powstałych stanowisk tego typu. Stanowisko we Francji utworzono w roku 2008.

Przewiduje się, że po zakończeniu rozpoczętego w tym roku procesu rotacji, na przełomie mijającego i nadchodzącego roku, działalność wznowią kolejne stanowiska oficerów łącznikowych Policji: na Białorusi, w Federacji Rosyjskiej i w Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z blisko 20-letniej praktyki funkcjonowania sieci oficerów łącznikowych, instytucja oficera łącznikowego, zwłaszcza w kwestii wymiany informacji policyjnych oraz informacji odnoszących się do właściwości instytucji porządku prawnego stanowi jeden z najbardziej efektywnych instrumentów prowadzenia współpracy międzynarodowej.

Przeczytaj też: Nowy Oficer Łącznikowy w Berlinie ►

Źródło: BMWP KGP / mj

Powrót na górę strony