Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice zatrzymani

Data publikacji 28.11.2014

Policjanci z Łodzi zatrzymali pseudokibiców związanych z bełchatowską bojówką Widzewa Łódź. Dwaj podejrzani są o pobicie, do którego doszło w centrum miasta w kwietniu 2014 roku. To rozwojowe śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim. Do tej pory łącznie zarzuty usłyszały już 22 osoby.

Policjanci od  pewnego czasu prowadzą działania związane z działalnością bełchatowskiej bojówki Widzewa Łódź. Część członków tej zorganizowanej grupy przestępczej brała m.in. udział w bójce, która miała miejsce 24 kwietnia 2014 roku w centrum miasta  Wówczas doprowadzili do konfrontacji z połączonymi bojówkami GKS Bełchatów i Wisły Sandomierz. Zebrany wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim materiał dowodowy wskazywał także na proceder narkotykowy prowadzony przez część z tych pseudokibiców.

Pierwsze uderzenie nastąpiło 4 czerwca 2014 roku kiedy to na podstawie postanowień prokuratorskich doszło do zatrzymań w tej sprawie. Niemalże w tym samym czasie policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi trafili pod 11 adresów na terenie powiatu bełchatowskiego. W działaniach brali także udział funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Łodzi oraz przewodnicy z psami wyszkolonymi do wyszukiwania narkotyków.  Wówczas w czerwcu zatrzymanych zostało 10 mężczyzn w wieku od 20 do 31 lat oraz jedna kobieta w wieku 20 lat. Podczas przeszukań znaleziono narkotyki oraz różne nośniki elektroniczne. Natomiast na poczet przyszłych kar zabezpieczono gotówkę. Wśród zarzutów część usłyszała takie jak udział w zorganizowanej grupie przestępczej,  pobicie, do którego doszło 24 kwietnia 2014 roku w Bełchatowie przy ulicy Kościuszki, oraz posiadanie i udzielanie narkotyków. Za kierowanie grupą 31-letniemu mieszkańcowi Bełchatowa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.W stosunku do wszystkich prokuratura zastosowała dozór policyjny połączony z zakazem opuszczania kraju oraz  co do części z nich poręczenia majątkowe w kwocie od 2 do 10 tysięcy złotych.

Policjanci wspólnie z prokuraturą cały czas pracują nad tą sprawą. Na podstawie sukcesywnie uzupełnianego  materiału dowodowego 9 września 2014 roku doszło do kolejnej realizacji na terenie powiatu bełchatowskiego, łaskiego i województwa świętokrzyskiego. Policjanci dotarli do miejsc zamieszkania 8 podejrzewanych mężczyzn w wieku od 17 do 36 lat. Są to pseudokibice należący do bojówek Widzewa Łódź, GKS Bełchatów oraz Wisły Sandomierz. Usłyszeli zarzuty udziału w bójce o charakterze chuligańskim, do której doszło w nocy z 24 na 25 kwietnia 2014 roku w Bełchatowie przed klubem przy ulicy Kościuszki. Prokurator zastosował wobec podejrzanych dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar finansowych zabezpieczono samochód jednego z pseudokibiców.

27 listopada  2014 roku doszło do kolejnych zatrzymań na terenie Bełchatowa. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego  i Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Łodzi dotarli do mieszkań 2 osób związanych ze środowiskiem bełchatowskich pseudokibiców biorących  udział w kwietniowej bójce pomiędzy fanatykami Widzewa Łódź  GKS Bełchatów. Kolejne 4 osoby odpowiedzą za posiadanie i udzielanie  środków odurzających i substancji psychotropowych  na terenie Bełchatowa od października 2010 roku do marca 2011 roku. Prokurator zastosował wobec podejrzanych dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

Sprawa nadal ma charakter rozwojowy.  Śledczy zapowiadają dalsze zatrzymania. Działania były możliwe  m.in. dzięki dobremu  rozpoznaniu  tego środowiska przez policjantów oraz zabezpieczonemu nagraniu z monitoringu miejskiego.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony