Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymane osoby pod zarzutem handlu ludźmi

Data publikacji 09.12.2014

Policjanci z Kielc rozbili grupę przestępczą działającą na terenie województwa świętokrzyskiego, a także łódzkiego i lubuskiego. Zatrzymano trzech mężczyzn, w wieku od 19 do 38 lat, obywateli Bułgarii, i 28-letnią mieszkankę woj. mazowieckiego. Zarzuty, jakie usłyszeli mężczyźni, to handel ludźmi oraz zmuszanie innej osoby do uprawiania prostytucji, jak również czerpania z tej przestępczej działalności korzyści majątkowych. Zatrzymana 28-letnia kobieta podejrzana jest o nakłanianie innej kobiety do prostytucji i ułatwianie jej tego procederu, a także czerpanie z tego korzyści majątkowych.

Ostatniego dnia listopada, w nocy, do szpitala w Skarżysku Kamiennej dowieziona została 33-letnia kobieta. Wyczerpana z widocznymi, poważnymi obrażeniami głowy przyjęta została na oddział tejże placówki. Wiele wskazywało na to, że rany na twarzy i głowie powstały w wyniku pobicia. Informacja o tym zdarzeniu szybko dotarła do kryminalnych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, którzy postanowili dokładnie przyjrzeć się tej sprawie.

Z pierwszych ustaleń policjantów wynikało, że w rejonie drogi krajowej nr 74 na odcinku Piotrków Trybunalski – Kielce zdezorientowana i przestraszona kobieta zatrzymała przypadkowo napotkanego jadącego tą trasą kierowcę. Mężczyzna, mając podejrzenia, że mogło stać się coś złego i widząc w jakim stanie znajduje się kobieta, powiadomił policjantów i pogotowie ratunkowe.

Na podstawie tych informacji, a także m.in. przeprowadzonych wstępnych czynności z pokrzywdzoną, śledczy z komendy wojewódzkiej ustalili okoliczności powstania obrażeń na jej ciele, jak również poznali prawdziwe tło sprawy i sytuację, w jakiej znalazła się pokrzywdzona. Wszystko wskazywało na to, że jest ona ofiarą przestępczego procederu, w który - jak wynikało z analizy śledczych - zaangażowana była grupa osób zajmująca się handlem ludźmi i ukierunkowana na czerpanie zysków z prostytucj.

Pokrzywdzona, dzięki pomocy policjantów, uzyskała opiekę i wsparcie, zapewniono jej podstawowe i niezbędne środki do życia.

Sprawa nabierała tempa. Kryminalni określili skład grupy przestępczej i role poszczególnych jej członków, a także miejsce ich pobytu. Bazując na zebranym materiale i posiadanych informacjach, przystąpili do działania.
Już kilkadziesiąt godzin od podjęcia sprawy dotyczącej 33-letniej pokrzywdzonej przystąpili do pierwszej realizacji. Wspierani funkcjonariuszami sekcji antyterrorystycznej na terenie woj. łódzkiego zatrzymali 19-letniego obywatela Bułgarii oraz 28-letnią Polkę. Osoby te przewieziono do Kielc, gdzie po przesłuchaniu trafiły do policyjnego aresztu.

To nie były ostatnie zatrzymania w tej sprawie. Już dwa dni później, również na terenie tego ościennego województwa kryminalni z komendy wojewódzkiej w asyście antyterrorystów podczas dynamicznych działań zatrzymali kolejnych dwóch obywateli Bułgarii, w wieku 20 i 38 lat. Mężczyźni trafili w ręce policjantów tuż po powrocie na teren naszego kraju z Niemiec.

Jak ustalili śledczy, trzej zatrzymani mężczyźni przebywali na terenie Polski od kilku lat, a w ostatnim czasie ich działalność skupiała się głównie na czerpaniu korzyści majątkowych z uprawiania przez inne osoby prostytucji. Sprawcy zmuszając ofiary do tego procederu działali na terenie całego kraju, m. in. w woj. łódzkim, lubuskim a także w świętokrzyskim. Według policjantów zatrzymane osoby mają również swoje kontakty na terenie Niemiec.

Z ustaleń wynika również, że sprawcy wykorzystywali wynajęte mieszkania, gdzie przetrzymywali kobiety, które pod przymusem wystawiali na różne trasy w charakterze prostytutek. Do pracy na ich rzecz były zmuszane pod groźbą pobicia. Całość zysków była odbierana kobietom. Jedyne co otrzymywały to jedzenie i dach nad głową.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, Sąd Rejonowy w Kielcach, na wniosek śledczych i Prokuratury Okręgowej w Kielcach zastosował wobec trójki mężczyzn środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Kobieta natomiast objęta została dozorem policyjnym i zakazem opuszczania terenu naszego kraju. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Materiały zebrane przez śledczych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach są obszerne i zawierają wiele szczegółów działalności niebezpiecznej grupy osób.

Na tym etapie śledztwa ze względu na dobro osób pokrzywdzonych i złożony charakter sprawy, funkcjonariusze nie zdradzają wszystkich elementów układanki, jednak wiadomo że ustaleni sprawcy działali bezwzględnie i w sposób brutalny.

(KWP w Kielcach / ap)

Film Zatrzymane osoby pod zarzutem handlu ludźmi

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymane osoby pod zarzutem handlu ludźmi (format flv - rozmiar 12.18 MB)

Powrót na górę strony