Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Amper 2014”

Data publikacji 18.12.2014

Grupa uzbrojonych terrorystów ubranych w uniformy robocze wjeżdża firmowym samochodem na teren zakładów energetycznych w Lublinie. Po wejściu do centrali oddziału, przestępcy zatrzymują dwóch dyrektorów firmy jako zakładników. Po zajęciu obiektu przestępcy przejmują kierowanie siecią. W konsekwencji tej sytuacji miastu grozi paraliż w dostawach energii. Do akcji wkraczają policyjni negocjatorzy i antyterroryści. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, jakie przeprowadzili wczoraj policjanci z KWP i KMP w Lublinie wspólnie z PGE Lublin. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacji kryzysowej.

Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. Uzbrojeni przestępcy wjeżdżają firmowym samochodem na teren spółki. Grupa ubrana jest w uniformy robocze z oznaczeniami zakładu energetycznego. Po wejściu do budynku grupa rozdziela się. Kilku mężczyzn terroryzuje dyrektorów oddziału. Wykorzystując ich przejmują kierowanie siecią energetyczną na terenie Lublina. Informację o zdarzeniu otrzymują służby. Pierwsi ma miejsce przybywają policjanci z KMP w Lublinie, którzy zabezpieczają miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu policyjnych negocjatorów i antyterrorystów. Policjanci czekają na dogodny moment, aby odbić zakładników i przywrócić dostawy energii elektrycznej.

Celem przeprowadzonych wczoraj działań pod kryptonimem ”Amper 2014”  było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej, jaką jest atak terrorystyczny. Policjanci doskonalili umiejętności prowadzenia negocjacji i wykorzystania jednostek specjalnych policji. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy.

Wszystko odbyło się według założonego planu. W konsekwencji terroryści zostali zatrzymani i obezwładnieni, a zakładnicy uwolnieni. Przywrócono również dostawy energii elektrycznej.  Całość przedsięwzięcia prowadzona była pod bacznym okiem obserwatorów z KWP w Lublinie.

W ćwiczeniach brali udział policyjni negocjatorzy, psycholodzy, antyterroryści, a także pracownicy PGE Lublin.

(KWP w Lublinie / ap)

Film Terroryści przejmują zakłady energetyczne – ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Amper 2014”

Pobierz plik Terroryści przejmują zakłady energetyczne – ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Amper 2014” (format mp4 - rozmiar 29.52 MB)

Powrót na górę strony