Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali podpalaczy

Data publikacji 23.12.2014

Zatrzymaniem dwóch mężczyzn zakończyła się akcja rzeszowskich policjantów i antyterrorystów w województwie świętokrzyskim. W środę rano do domów podejrzanych o zlecenie i podpalenie hali magazynowej w Zaczerniu wkroczyły dwie grupy funkcjonariuszy. Z uwagi na możliwość stawiania oporu w akcji uczestniczyli policjanci z pododdziału antyterrorystycznego.

Do przestępstwa doszło w kwietniu bieżącego roku w Zaczerniu. W wyniku pożaru zniszczeniu uległa hala wynajmowana na powierzchnię magazynową przez przedsiębiorcę z województwa świętokrzyskiego. Już wstępne ustalenia skierowanej na miejsce grupy dochodzeniowej wskazywały, że mogło dojść do podpalenia.

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się policjanci z wydziałów dochodzeniowo –  śledczego i kryminalnego rzeszowskiej komendy. Hipotezę funkcjonariuszy potwierdzały zeznania świadków oraz opinia biegłego. Pożar spowodowało celowo pozostawione włączone urządzenie grzewcze. Z uwagi na charakter zdarzenia, które biegły określił  jako zagrażające  życiu i mieniu w wielkich rozmiarach, prokurator wszczął w sprawie śledztwo. Straty zostały oszacowane na niemal 100 tys. złotych.

Przełom w sprawie nastąpił kilka dni temu. Na podstawie zebranych informacji oraz poczynionych ustaleń, w tym operacyjnych, policjanci wytypowali podejrzanych oraz ustalili motywy ich działania. Okazało się, że podpalenia dokonał 55-letni mężczyzna działający na zlecenie wynajmującego halę 29-letniego przedsiębiorcy. Mężczyzna w ten sposób chciał wyłudzić odszkodowanie z ubezpieczenia. Na podstawie zebranego materiału prokurator wydał postanowienie o zatrzymaniu podejrzanych.

Obydwaj podejrzani to mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Aby uniemożliwić im porozumiewanie się i ewentualne zacieranie śladów ich zatrzymanie musiało nastąpić równocześnie. Szczególne trudności mogło nastręczyć zatrzymanie 55-latka. Mężczyzna ma bogatą przeszłość kryminalną, a zebrane informacje wskazywały, że może stawiać opór oraz posiadać broń.

Po wcześniejszym rozpoznaniu w miejscach zamieszkania obu podejrzanych zjawili się rzeszowscy policjanci. W zatrzymaniu bezpośredniego sprawcy podpalenia uczestniczyli funkcjonariusze pododdziału antyterrorystycznego. Akcja zakończyła się powodzeniem i obydwaj podejrzani mężczyźni zostali zatrzymani i przewiezieni do Rzeszowa.

Prowadzący śledztwo prokurator z Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie przesłuchał podejrzanych i przedstawił im m. in. zarzuty usiłowania oszustwa, spowodowania pożaru  stwarzającego niebezpieczeństwo powszechne oraz podżegania do tego czynu. Na jego wniosek, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na okres 3 miesięcy.

(KWP w Rzeszowie / ap)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.93 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja