Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowej komendy

Data publikacji 08.01.2015

„Dzisiejszy dzień jest szczególny. Wpisze się do historii nie tylko bielskiej Policji, ale również historii miasta Bielska-Białej”. Tymi słowami zwrócił się Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł.insp. Piotr Kucia do obecnych na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego odbyła się wczoraj w miejscu, gdzie powstaje nowa komenda – w bielskiej dzielnicy Lipnik przy ul. Piekarskiej. Wzięli w niej udział: Prezydent Bielska-Białej, Starosta Bielski oraz burmistrzowie i wójtowie z regionu. W uroczystości uczestniczyli reprezentanci wszystkich służb mundurowych, w tym komendanci miejscy i powiatowi Policji województwa śląskiego, szefowie bielskich prokuratur oraz kapelan Policji ks. Karol Mozor.

Doniosłą uroczystość uświetnił występ policyjnej orkiestry.

Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł.insp. Piotr Kucia podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w budowę nowej komendy - za wsparcie działań. Zaakcentował także, że Policja dobrze wyszkolona i dobrze wyposażona to fundament stabilnego i bezpiecznego państwa i jak każda instytucja, każdy urząd musi mieć swoją siedzibę – budynek. Budynek, który wpływa na wizerunek i sprawność tej formacji, jak również na zaufanie obywateli do nas – do Policji.

Nowy budynek powstaje w ramach programu standaryzacji komend i komisariatów, zgodnie z księgą standardów współtworzoną przez obywateli w badaniach ankietowych. Inicjatywa rozpoczęcia budowy sięga czerwca 2012 r. Wówczas Komendant Główny Policji udzielił zgodę na opracowanie programu inwestycji budowy. Program inwestycyjny budowy nowej komendy został zatwierdzony 28.12.2012 r., a umowę na budowę nowej siedziby podpisano 14.07.2014 r. Zakończenie prac budowlanych przewidziano na lipiec 2017 roku.

Decyzja o budowie nowej komendy została podjęta po przeprowadzeniu analizy funkcjonalnej i finansowej. Aktualnie policjanci pracują w budynku zaadoptowanym po byłym hotelu pracowniczym o małej powierzchni użytkowej. Korzystają z pomieszczeń zlokalizowanych w obiektach w różnych dzielnicach miasta. Powoduje to utrudnienia w prawidłowym funkcjonowaniu komendy oraz zwiększa koszty, z uwagi na konieczność częstych przejazdów pracowników pomiędzy poszczególnymi obiektami. Stan techniczny użytkowanych obecnie budynków jest zły i wymaga ponoszenia bardzo dużych nakładów finansowych.

Nową komendę w Bielsku-Białej stanowić będzie pięciokondygnacyjny budynek administracyjny o pow. użytkowej 16.589 m² oraz budynek stacji obsługi pojazdów i gospodarczy o pow. użytkowej 1.175 m². W ramach projektu powstanie też:

  • budynek kojców dla 16 psów służbowych,
  • strzelnica kryta czterostanowiskowa z 25 metrową osią strzelecką,
  • sala gimnastyczna wraz z siłownią pod pierwszym patio,
  • parking dla interesantów na 47 miejsc (4 miejsca dla niepełnosprawnych),
  • parking dla pracowników na 102 miejsca,
  • parking podziemny na 104 miejsca dla pojazdów służbowych.

Do nowego obiektu prowadzić będą dwa zjazdy od ul. Wapiennej dla interesantów i pracowników oraz drugi od ul. Piekarskiej z ograniczonym dostępem dla pracowników. Obiekt przewiduje 500 miejsc stanowisk służby i pracy. Koszty budowy pochłoną około 79 mln zł.

(KWP w Katowicach / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.29 MB)

Powrót na górę strony