Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka małopolskich policjantów z piratami drogowymi

Data publikacji 13.01.2015

Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach rozlicza piratów drogowych w województwie małopolskim.Zespół został powołany przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Mariusza Dąbka 18 sierpnia 2014 roku jako reakcja na przypadki drastycznego łamania przepisów ruchu drogowego i stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Policjanci wchodzący w skład zespołu zajmują się m.in. analizą filmów i zdjęć przesyłanych przez internautów na skrzynkę „stop-agresji-drogowej” (stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl).

W 2014 roku tylko od września wpłynęło na nią ponad 200 filmików zawierających przypadki naruszania lub łamania przepisów ruchu drogowego. Do głównych przewinień zarejestrowanych na filmikach należą: przypadki zajeżdżania drogi, wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, przejeżdżania na czerwonym świetle, nieprawidłowego parkowania, przekraczania przez kierujących linii ciągłej lub podwójnej ciągłej.
W każdej z tych spraw policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności ujawnionych przez internautów zdarzeń. Około 2/3 spraw już zakończyło się nałożeniem na sprawców mandatów karnych lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Pozostałe sprawy są w toku.

Każda ze spraw, którą zajmują się policjanci jest szczegółowo analizowana, na podstawie nagrań ustalane jest miejsce popełnienia wykroczenia (lub przestępstwa) a następnie, po zebraniu szczegółów podejmowane są kroki prawne.

Policjanci wchodzący w skład Nieetatowego Zespołu do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach przeszukują także zasoby Internetu oraz analizują materiały zamieszczane na portalach społecznościowych, ujawniają osoby i miejsca stwarzające zagrożenie.

(KWP w Krakowie / mw)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 490.95 KB)

Powrót na górę strony