Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowani przez funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej

Data publikacji 16.01.2015

Odnaleziony 11-letni chłopiec oraz mężczyzna w podeszłym wieku, to tylko dwie uratowane osoby w ciągu ostatniej doby. Takie sytuacje mają miejsce codziennie. Policja apeluje – zwracajmy uwagę na ludzi bezdomnych, starszych oraz dzieci pozostawione bez opieki. Jeżeli w tych dniach nie przejdziemy obok nich obojętnie, być może uratujemy coś, co jest najcenniejsze – ludzkie życie.

Odnaleziono 11-latka z Bełku

Tuż po północy policjanci otrzymali zgłoszenie z rybnickiego centrum handlowego o chłopcu, który był na ostatnim seansie w kinie bez opiekuna. Nastolatkiem zainteresowała się ochrona i natychmiast przekazała informację dyżurnemu komendy. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci z rybnickiej grupy poszukiwawczej okazało się, że kinoman, to zaginiony 11-letni Adam z Bełku, którego od kilku godzin szukali policjanci, strażacy i opiekunowie. Chłopiec zrelacjonował policjantom co robił po ucieczce z rodzinnego domu dziecka w Bełku. Jak się okazało, w Bełku spotkał nieznajomego mężczyznę, który dał mu buty i sweter, ponieważ Adam uciekł w klapkach i t-shircie z krótkim rękawem. Ten sam nieznajomy podwiózł go samochodem do Czerwionki. Następnie chłopak pojechał autobusem do Dębieńska, znowu do Czerwionki, aż w końcu przyjechał komunikacją miejską do Rybnika. W rejonie Bazyliki zapytał przypadkowych ludzi jak dojść do centrum handlowego. Do budynku wszedł przez podjazd dla samochodów i parking. Tam przekonał obsługę kina, aby bez opłaty wpuścili go na seans Hobbita. Adam obejrzał zakończenie filmu w wersji 3D i tak mu się spodobało, że uprosił pracowników, aby pozwolili obejrzeć mu film od początku. Był to jednak ostatni seans tego wieczoru, a chłopak był sam i nikt na niego nie czekał. Zachowanie chłopca w końcu wzbudziło zainteresowanie dorosłych. Po 6 godzinach poszukiwań dyżurny odebrał telefoniczną informację o odnalezieniu chłopca. Adam, cały i zdrowy, został przekazany opiekunom. O całej sytuacji zostanie powiadomiony sąd rodzinny.

W akcji wzięła udział specjalna grupa poszukiwawczo-ratownicza Straży Pożarnej z Jastrzębia Zdroju, przewodnicy policyjni z psami tropiącymi, w sumie 70 policjantów i strażaków. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc.

(KWP w Katowicach / ap)

Skutecznie zakończyły się poszukiwania zaginionego 82-latka

Wczoraj wcześnie rano Dąbrowscy policjanci zostali postawieni w tryb alarmowy. Na komendę zgłosiła się rodzina, która poinformowała dyżurnego o tym, że ich 82-letni ojciec zaginął. Według rodziny ojciec wyszedł z domu późno w nocy, gdy wszyscy domownicy spali. W związku z powyższym komendant jednostki natychmiast rozdysponował wszystkich funkcjonariuszy do poszukiwań. Policjanci już po niespełna dwóch godzinach odnaleźli zaginionego 82-latka. Mężczyzna siedział wyziębiony na jednej z klatek schodowych w bloku na terenie gminy Olesno. Po udzielonej pomocy i odpowiednim medycznym zaopatrzeniu starszy pan bezpiecznie wrócił do domu i rodziny.

Policja przypomina:

Okres zimowy, może stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku czy też samotnych. To właśnie ci mieszkańcy mogą być najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, a co za tym idzie na śmierć. Każdego roku odnotowujemy co najmniej kilkadziesiąt przypadków zgonów z powodu wychłodzenia organizmu na terenie województwa małopolskiego. Podobne zagrożenia dotyczą również osób będących pod wpływem alkoholu bądź też innych podobnie działających środków. Dlatego też, jak w poprzednich latach, policjanci patrolujący ulice miast oraz wiosek szczególnie będą kontrolować klatki schodowe w blokach, opuszczone budynki czy altanki na działkach ogrodowych, czyli wszystkie te miejsca, gdzie bezdomni mogą się próbować chronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Policjanci w każdym przypadku napotkania takich osób, będą proponować im skorzystanie z pomocy placówek pomocy społecznej, znajdujących się na terenie naszego powiatu. Dlatego też zwracamy się do wszystkich osób z prośbą o reagowanie na to, co dzieje się wokół. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. Jeśli nie będziemy mogli im pomóc osobiście, poinformujmy o nich najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję.

Wszelkie informacje o osobach bezdomnych można przekazywać także pod bezpłatny numer telefonu 987, gdzie całodobowo dyżurują przy nim pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz pod numer alarmowy 112 (lub policyjny 997).

(KWP w Krakowie / ap)

 

Powrót na górę strony