Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zaatakowani w trakcie demonstracji

Data publikacji 17.01.2015

Policjanci ze Śląska oraz okolicznych województw zabezpieczali przebieg manifestacji górniczej, która odbyła się w Zabrzu. W demonstracji uczestniczyło około 2000 protestujących, do których przyłączyły się grupy pseudokibiców. Przed „Domem Muzyki i Tańca” doszło do próby zakłócenia odbywającej się tam imprezy. Protestujący obrzucili budynek środkami pirotechnicznymi, a także zaatakowali policjantów. W wyniku sprawnej reakcji oddziałów prewencji naruszony porządek został szybko przywrócony.

Uczestnicy protestu zgromadzili się przed stadionem piłkarskim przy ulicy Roosevelta w Zabrzu, skąd po godzinie 15.00 ruszyli ulicami miasta w kierunku mieszczącego się przy ulicy De Gaulle'a „Domu Muzyki i Tańca”. Odbywała się tam coroczna gala wręczenia nagród „Laur Kompetencji i Umiejętności”. Do protestujących przyłączyły się grupy pseudokibiców. Wielu z nich znajdowało się pod wpływem alkoholu i już w trakcie marszu wykazywało agresywne zachowanie. Po dotarciu pod „Dom Muzyki i Tańca” tłum sforsował bariery ochronne zabezpieczające teren, a w kierunku budynku rzuconych zostało kilkadziesiąt rac i petard hukowych.

Z chwilą zbliżania się tłumu do obiektu, w celu udaremnienia wtargnięcia manifestujących do jego wnętrza, podjęto decyzję o wystawieniu policyjnego kordonu. Jednocześnie służby policyjne wzywały do zgromadzonych o zachowanie spokoju i zaprzestanie rzucania niebezpiecznych przedmiotów. Powtarzane wielokrotnie polecenia zachowania zgodnego z prawem nie przyniosły jednak oczekiwanego skutku. Policjanci zostali zaatakowani niebezpiecznymi przedmiotami. W ich stronę rzucane został petardy hukowe, race, butelki, a także kostki brukowe i kamienie. Mundurowi odparli atak, a następnie przystąpili do działań zmierzających do przywrócenia porządku w mieście, które przyniosły oczekiwany rezultat. W trakcie akcji rannych zostało 5 policjantów - jeden ma złamaną nogę, a czterech zostało poparzonych przez rzucone w ich kierunku race. Policjanci zatrzymali 9 osób (w tym 2 nieletnich) podejrzanych o czynną napaść na funkcjonariuszy, ich znieważenie, a także zniszczenia mienia. Wszyscy zatrzymani znajdują się pod wpływem alkoholu, stąd czynności procesowe z ich udziałem będą realizowane jutro. Ponadto policjanci pracują nad identyfikacją innych, łamiących prawo uczestników tego zdarzenia.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że całe zajście zostało wywołane przez grupy pseudokibiców, będących pod wpływem alkoholu, którzy protest górników wykorzystali do zakłócenia porządku oraz ataku na policjantów.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony