Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskany zabytkowy krzyż ołtarzowy trafił do kościoła w Mierzynie

Data publikacji 20.01.2015

W listopadzie i grudniu 2014 roku Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zrealizował program „Rejestracja zabytków sakralnych w pow. polickim”. Podczas realizacji programu stwierdzono brak 27 zabytków ruchomych. Jednym z poszukiwanych zabytków był secesyjny posrebrzany krzyż ołtarzowy z końca XIX w., zaginiony z kościoła w Mierzynie. Zabytek wpisany był w rejestr zabytków już w 1987 roku.

W styczniu tego roku policjant zajmujący się poszukiwaniem utraconych dzieł sztuki w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, przeglądając kroniki parafialne w Kołbaskowie, natrafił na zdjęcie mszy odprawianej na cmentarzu w 1995 roku, gdzie na prowizorycznym ołtarzu widoczny był krzyż ołtarzowy podobny do zaginionego krzyża z Mierzyna.

Secesyjny krzyż ołtarzowy ustawiony był na podstawie z ornamentalnych taśm. Ramiona krzyża posiadały dekorowane zakończenia w kształcie kwadratów z motywami krzyża. Na krzyżu umieszczono ciało Chrystusa, wygięte nieznacznie w lewo. Nad skrzyżowaniem ramion umieszczono tabliczkę z inskrypcją „INRI”. Pionowe ramię krzyża było przełamane, nad podstawą ale uszkodzenie zostało naprawione.

Po weryfikacji ustalono, że jest to zabytek pochodzący z Mierzyna. Przemieszczenie zabytku rejestrowego bez zgody konserwatora zabytków jest czynem zabronionym z art. 113 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Ponieważ krzyż przeniesiono do innej parafii przed 1995 rokiem, nie zachodzi jego karalność. Zabytek  przekazano Parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie.

(KWP w Szczecinie / ap)

Film Odzyskany zabytkowy krzyż ołtarzowy trafił do kościoła w Mierzynie

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odzyskany zabytkowy krzyż ołtarzowy trafił do kościoła w Mierzynie (format flv - rozmiar 3.06 MB)

Powrót na górę strony