Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawa brutalnej napaści sprzed lat rozwiązana dzięki policjantom

Data publikacji 28.01.2015

Policjanci andrychowskiego wydziału kryminalnego ustalili sprawcę napaści sprzed lat. Do zdarzenia doszło prawie 7 lat temu, w 2008 roku, na terenie gminy Andrychów. Wówczas to mieszkanka jednej z miejscowości została brutalnie zaatakowana przez nieznanego jej mężczyznę. Pokrzywdzona doznała uszczerbku na zdrowiu, w trakcie zdarzenia skradziono jej mienie o wartości kilku tysięcy złotych. Doszło także do gwałtu.

Policjanci Komisariatu Policji w Andrychowie już w dniu zgłoszenia zainicjowali szereg czynności procesowych, jak również pozaprocesowych.  Pomimo ogromnego zaangażowania policjantów w wyjaśnienie sprawy nie udało się zebrać materiału dowodowego, który pozwoliłby na przedstawienie zarzutów sprawcy. Wówczas po blisko roku prowadzenia śledztwa wydano postanowienie o umorzeniu, ale sprawa nadal pozostawała w zainteresowaniu Policji.

Pomimo umorzenia tego postępowania małopolscy policjanci nie zapomnieli o sprawie i cały czas „drążyli” temat – poszukiwali sprawców. W wyniku żmudnych i długotrwałych czynności doprowadzili oni do wytypowania mężczyzny podejrzewanego o napaść, a następnie, w trakcie przeprowadzonych badań i opinii kryminalistycznych, potwierdzili jego związek z tym brutalnym przestępstwem.

Jak się okazało, sprawca – mieszkaniec powiatu Oświęcimskiego – był już wcześniej karany za podobne przestępstwa. Odbywał właśnie karę pozbawienia wolności za inne przestępstwa. Jego zdziwienie było ogromne, kiedy do drzwi jego celi zapukali funkcjonariusze policji, którzy poinformowali go, że dysponują materiałem dowodowym, uprawdopodobniającym jego sprawstwo w brutalnej napaści i gwałcie.

Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury rejonowej, gdzie usłyszał zarzuty karne. Za gwałt i rozbój grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / ap)

Powrót na górę strony