Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany fałszywy major

Data publikacji 11.02.2015

Policjanci z Wydziału do Walki Korupcją krakowskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 60-latka z Podhala, który podawał się za wysokiego rangą oficera Wojska Polskiego. Mężczyzna powoływał się na wpływy i obiecywał załatwienie pracy w służbach mundurowych.

Policjanci  z Wydziału do Walki Korupcją KWP w Krakowie zatrzymali 60-latka z Podhala, który podawał się za wysokiego rangą oficera Wojska Polskiego. Mężczyzna za wysoką opłatą obiecywał m.in. załatwienie pracy  w służbach mundurowych.

Aby uwiarygodnić się potencjalnym klientom powoływał się na wpływy w kadrach kierowniczych m.in.  wojska, żandarmerii czy straży pożarnej. Mężczyzna chcąc być jak najbardziej wiarygodnym zakupił kilka mundurów wojskowych, by później występować w nich na różnego rodzaju uroczystościach państwowych. Najczęściej był majorem Żandarmerii Wojskowej.

Oszust systematycznie odwiedzał siedziby różnych  służb mundurowych w całej Małopolsce, by w ten sposób zdobywać sympatię oficerów i sukcesywnie pozyskiwać wpływy.

Policjanci zwalczający korupcję dowiedzieli się o mężczyźnie, który powołując się na wpływy w różnych instytucjach obiecał załatwienie spraw: od przyznania kompanii honorowych w związku z uroczystościami po zakup po preferencyjnych cenach sprzętu czy uzyskanie pracy.

Finalnie mężczyzna wpadł na tym, że podczas jednej z uroczystości państwowych założył nieregulaminowy element umundurowania – stary typ czapki wojskowej, co przykuło uwagę i wprowadziło w osłupienie prawdziwych funkcjonariuszy.

Śledczy podczas przeszukania mieszkania oszusta ujawnili atrapę broni palnej, odznaczenia, ordery, odznaki, legitymacje służbowe oraz różnego rodzaju mundury. Policjanci  podczas przesłuchania mężczyzny ustalili, iż wszystkie rekwizyty zakupił na jednym z portali internetowych, a poprzez udawanie żołnierza chciał spełnić swoje marzenie – od dziecka chciał być wojskowym, ale nigdy nie był w wojsku. Fałszywy żandarm przyznał się do wszystkich zarzuconych mu czynów. Niemniej jednak policjanci podejrzewają, że w ten sposób mogło zostać oszukanych nawet kilkadziesiąt osób na terenie całej południowej Polski.

Wzywani przez policjantów świadkowie i pokrzywdzeni dopiero podczas przesłuchania dowiadywali się, że był to oszust.

(KWP w Krakowie / mj)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.01 MB)

Powrót na górę strony