Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hakerski atak "oczyścił" konto z 23 tys. złotych

Data publikacji 19.02.2015

Śródmiejscy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Łotwy podejrzanych o oszustwo komputerowe i przywłaszczenie pieniędzy. Mężczyźni dzięki specjalnemu oprogramowaniu stworzyli fałszywą stronę banku, pozyskując w ten sposób hasło i kod dostępu potrzebny do sfinalizowania późniejszego przelewu. Śledczy podejrzewają, że zatrzymani nie działali sami, a sprawa podobnych przestępstw może mieć zasięg ogólnopolski. Sąd zdecydował już o tymczasowym aresztowaniu mężczyzn na 3 miesiące.

Do zatrzymania obywateli Łotwy przez policjantów ze śródmiejskiego wydziału wywiadowczo-patrolowego oraz policjantów z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu doszło w jednym z urzędów w chwili, kiedy mężczyźni podjęli już uzyskaną wcześniej w wyniku przestępstwa gotówkę.

Jak ustalili śledczy, zatrzymani w wyniku hakerskiego ataku i wykorzystania specjalnego oprogramowania stworzyli fikcyjną stronę banku, pozyskując w ten sposób hasło i kod dostępu do konta jednego z klientów. Następnie, mając już niezbędne dane, przelali te pieniądze na inny rachunek, po czym „legalnie”, na swoje nazwisko, wypłacili 23 tys. złotych w jednym z urzędów. Nie zdążyli jednak wyjść z nimi z budynku.

Policjanci odzyskali także wszystkie przywłaszczone na skutek oszustwa pieniądze. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala przypuszczać, że zatrzymani obywatele Łotwy nie działali sami, a skala podobnych przestępstw może wykraczać poza Warszawę.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego oraz przywłaszczenia mienia, za co kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności. Na wniosek policjantów ze śródmiejskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą prowadzących sprawę sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanych na 3 miesiące.

(KSP / mg)

Powrót na górę strony