Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano odbarwialnię oleju opałowego

Data publikacji 02.03.2015

Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Warszawie rozbili grupę zajmującą się przerabianiem oleju opałowego na napędowy. Zabezpieczono linię technologiczną i 30 tys. litrów podrabianego paliwa o rynkowej wartości 127 tys. złotych. Na gorącym uczynku popełniania przestępstwa funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Izby Celnej  w Warszawie weszli na teren posesji i budynku gospodarczego w Zakroczymiu w województwie mazowieckim, ujawniając, w trakcie przestępczego procederu odbarwiania paliwa, przystosowaną do nielegalnej działalności linię technologiczną służącą do przerabiania metodą kwasową oleju opałowego na olej napędowy.

Urządzenia filtrujące i pompy znajdowały się w budynku, w którym dodatkowo ujawniono zaparkowane obok siebie ciągnik siodłowy z cysterną zawierającą olej opałowy oraz naczepę transportową z umieszczonym na niej zbiornikiem ziemnym, do którego zlewano olej opałowy. Po oczyszczeniu paliwo miało trafić na rynek jako pełnowartościowy olej napędowy.

Policjanci CBŚP wraz celnikami z Izby w Warszawie zabezpieczyli środki transportu, linię technologiczną oraz paliwo.

Zatrzymani mężczyźni, mieszkańcy Warszawy, usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego polegającego na zmianie przeznaczenia wyrobu akcyzowego.

Służba Celna wstępnie szacuje, że gdyby podrabiane paliwo trafiło do obrotu, Skarb Państwa straciłby ponad 50 tys. złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT. Poszkodowani mogli zostać także kierowcy, tankując podrabiane paliwo,, które mogło uszkodzić silniki ich pojazdów.

CBŚP


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.86 MB)

Powrót na górę strony