Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymania z porwaniem i rozbojem w tle

Data publikacji 04.03.2015

Został porwany przez właściciela lokalu, na który kilka godzin wcześniej napadł ze swoją wspólniczką. Uwolnili go krakowscy policjanci, którzy zatrzymali też sprawców uprowadzenia. Teraz wszyscy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami karnymi.

W ostatni czwartek wieczorem oficer dyżurny Komisariatu Policji I w Krakowie odebrał telefon o porwaniu meżczyzny, do którego miało dojść w centrum Krakowa. Dzwoniła zdenerwowana kobieta, twierdząc, że porwano jej chłopaka. Do uprowadzenia  miało dojść  paręnaście minut wcześniej, ok. godz. 18, przy ul. Długiej  w Krakowie. Według relacji kobiety para szła ulicą, kiedy w pewnym momencie podjechał do nich osobowy volkswagen, z którego wyskoczyli sprawcy. Mężczyźni pobili towarzysza kobiety, po czym siłą wepchnęli go do auta i odjechali.

Sprawa wyglądała bardzo poważnie – policjanci bez zwłoki rozpoczęli ustalenia przebiegu zdarzenia i poszukiwania porwanego i sprawców. Na miejscu  między innymi przeprowadzono oględziny, zabezpieczono monitoring z kamer obejmujących swym zasięgiem miejsce zdarzenia, przesłuchiwano świadków. Policjanci   błyskawicznie ustalili  samochód, jakim  poruszali się sprawcy, i jego właściciela. Mężczyzna ten został zatrzymany. Ustalono także i zatrzymano jego kompana, który w porwaniu uczestniczył (obaj są mieszkańcami Skawiny).  Podjęte czynności pozwoliły także na ustalenie miejsca pobytu uprowadzonego meżczyzny oraz jego uwolnienie.   

W trakcie czynności związanych z uprowadzeniem wyszło na jaw, że  zarówno sam porwany, jak i zgłaszająca o tym fakcie kobieta (oboje również ze Skawiny) mają na swoim koncie kradzież z włamaniem, której dokonali  jakiś czas wcześniej, do jednego z mieszkań w Skawinie. Po potwierdzeniu tej informacji i uzyskaniu materiałów w tej sprawie z Komisariatu Policji w Skawinie policjanci zatrzymali  oboje, teraz  już  jako osoby podejrzane.

Ponieważ  para  wynajmowała  pokój w jednym z krakowskich  hosteli podjęto decyzję o jego przeszukaniu. W wyniku przeszukań znaleziono modem pochodzący z kradzieży z włamaniem, a w rzeczach kobiety amfetaminę.

W toku dalszych  czynności policjanci ustalili, że zatrzymana para w dniu porwania, kilka godzin wcześniej, dokonała  w Skawinie rozboju na pracownicy  lokalu z automatami. Sprawcy użyli gazu łzawiącego, rabując kilka tysięcy złotych. Policjanci bardzo szybko ustalili, że porwanie mężczyzny  miało właśnie związek z dokonanymi przez niego i kobietę przestępstwami. Lokal  z automatami  należał do jednego z porywaczy.

W I komisaraicie Policji w Krakowie prowadzone są dwa postępowania przygotowawcze – w związku z porwaniem oraz dotyczące rozboju, kradzieży z włamaniem i posiadania narkotyków.

W sprawie porwania obu zatrzymanym mężczyznom  przedstawiono zarzuty. Wobec jednego z mężczyzn sąd  zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres jednego miesiąca. Wobec drugiego z mężczyzn prokurator  zastosował  środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji .

W zakresie drugiego postępowania kobietę i mężczyznę przesłuchano w charakterze podejrzanych o rozbój, kradzież z włamaniem i posiadanie narkotyków. Wobec obojga zastosowano dozór policyjny. Policjanci odzyskali skradzione pieniądze podczas napadu.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony