Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne oprogramowanie zabezpieczone

Data publikacji 09.03.2015

Ujawnienie nielegalnego oprogramowania komputerowego wartości około 32 000 złotych to efekt wspólnych działań policjantów Wydziału Kryminalnego oleskiej komendy, policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Zespołu do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Opolu.

W piątek (27 lutego) olescy kryminalni wspólnie z policjantami Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i z Zespołu do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Opolu podczas przeprowadzonej kontroli, w siedzibach dwóch firm na terenie gminy Olesno i Praszka, ujawnili najprawdopodobniej nielegalnie skopiowane programy komputerowe.
 
W trakcie wykonywania czynności funkcjonariusze zabezpieczyli trzy dyski twarde, z zainstalowanym oprogramowaniem, na które posiadacze nie okazali licencji. Straty autorów programów komputerowych szacowane są na około 32 000 złotych.
 
29 i 34-latek muszą liczyć się z zarzutami posiadania nielegalnego oprogramowania.
 
Zgodnie z art. 278§2 kodeksu karnego, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (np. wykorzystania w działalności gospodarczej) dopuszcza się przestępstwa zagrożonego karą do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Opolu / mj)

Powrót na górę strony