Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z kierownicą po prawej stronie wyprzedzał na zakręcie

Data publikacji 10.03.2015

Kolejny lekkomyślny kierowca stracił prawo jazdy. Tym razem, uprawnienia do kierowania pojazdami policjanci zatrzymali 49-letniemu mieszkańcowi Ostrowa Wlkp., który rażąco przekroczył dozwoloną prędkość. Kierowca łamiący przepisy na drodze wojewódzkiej nr 470, próbował przekonywać policjantów, że wiezie do szpitala w Turku osobę potrzebującą natychmiastowej pomocy.

Droga wojewódzka 470 przebiega przez teren trzech powiatów – kolskiego, tureckiego i kaliskiego. Jak pokazują policyjne statystyki, często na kaliskim odcinku tej drogi dochodzi do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych. Policjanci drogówki mając na uwadze bezpieczeństwo osób podróżujących trasą, regularnie patrolują ten odcinek drogi wojewódzkiej. Podczas codziennych służb, funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów dotyczących prędkości. Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn poważnych w skutkach wypadków drogowych.

5 marca policjanci jadący nieoznakowanym radiowozem zauważyli w miejscowości Skarszew pojazd, którego kierowca łamał przepisy ruchu drogowego. Kierujący Audi Q5 wyprzedzając ciąg pojazdów nie dostosował się do znaku „zakaz wyprzedzania” oraz podwójnej linii ciągłej. Dodatkowo, kierowca podejmując manewr wyprzedzania nie widział co dzieje się przed nim, na przeciwległym pasie ruchu, gdyż pojazd, którym kierował miał kierownicę po prawej stronie. Policjanci drogówki ruszyli za kierowcą. Wideorejestrator zainstalowany w radiowozie pokazywał momentami, że audi pędziło z prędkością ponad 160 km/h. Pomiar wykonany w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, wskazał, że auto poruszało się z prędkością ponad 120 km/h.

Policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę audi. Okazało się, że jest nim 49-letni mieszkaniec Ostrowa Wlkp. Kierowca, słysząc od policjantów jaki jest powód kontroli drogowej poinformował ich, że wiezie z Ostrowa do szpitala w Turku kobietę, która źle się poczuła. Policjanci na miejsce natychmiast wezwali karetkę. Po zbadaniu pacjentki okazało się, że nie występuje zagrożenie dla jej życia bądź zdrowia.

Kierowca audi zapytany przez policjantów dlaczego nie udał się na oddział ratunkowy ostrowskiego lub kaliskiego szpitala, kiedy przejeżdżał przez te miejscowości, nie potrafił w logiczny sposób wyjaśnić swojego postępowania.

Policjanci zatrzymali prawo jazdy 49-latkowi. Dokument ten wraz z wnioskiem o ukaranie i orzeczenie środka karnego trafi do sądu, który podejmie dalsze decyzje w tej sprawie.

(KWP w Poznaniu / ms)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.64 MB)

Powrót na górę strony