Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Strzały w centrum Warszawy? To tylko ćwiczenia

Data publikacji 11.03.2015

W ścisłym centrum stolicy trwają właśnie ćwiczenia antyterrorystyczne. Funkcjonariusze policji oraz przedstawiciele innych służb, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe mają za zadanie przetrenować wspólne działania na wypadek ataku terrorystycznego. Jeden z epizodów ćwiczeń odbywa się w okolicach Placu Powstańców Warszawy oraz w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Dla urealnienia akcji funkcjonariusze użyją ślepej amunicji. Nie ma powodów do niepokoju.

Scenariusz ćwiczeń zakłada skuteczne współdziałanie policji i innych służb w sytuacji kryzysowej. Celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie, jak reagują i współdziałają podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Funkcjonariusze mają za zadanie między innymi odbicie zakładników z rąk terrorystów oraz rozbrojenie samochodu-pułapki wypełnionego materiałami wybuchowymi.

Z uwagi na to, że niektóre epizody operacji odbywają się w centrum miasta, a udział w nich biorą pododdziały antyterrorystyczne policji, warszawiacy mogą być świadkami wydarzeń, wyglądających jak realne działania funkcjonariuszy. Użyte podczas ćwiczeń środki pirotechniczne oraz amunicja nie będą jednak prawdziwe i posłużą jedynie do urealnienia przeprowadzanych działań.

W ćwiczenia zaangażowani są policjanci oraz przedstawiciele innych służb, takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Pożarna czy Pogotowie Ratunkowe.

(mb)

Powrót na górę strony