Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zorganizowana grupa powiązana z neonazistowską organizacją rozbita

Data publikacji 16.03.2015

Policjanci CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie powiązani byli z neonazistowską organizacją "Blood&Honour" oraz jej bojówką Combat 18. Dotychczas w śledztwie, nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, zarzuty usłyszało 15 osób. Podżeganie do podpalenia meczetu, podpalenie domu, w którym mieli spłonąć cudzoziemcy, oraz nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym, to tylko niektóre czyny, w jakich brali udział członkowie grupy. Sprawa ma charakter rozwojowy - śledczy planują dalsze zatrzymania.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, rekrutującą się z członków neonazistowskiej organizacji Blood&Honour i jej bojówki Combat 18. Działalność przestępcza członków gangu była związana głównie z popełnianiem przestępstw polegających na publicznym propagowaniu totalitarnego ustroju państwa, publicznym nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych i rasowych, przechowywaniu i posiadaniu w celu rozpowszechniania druków, nagrań i innych przedmiotów zawierających treści, służące propagowaniu totalitarnego ustroju państwa i nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych, niszczeniu ośrodków kultu religijnego oraz przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu i przeciwko mieniu.

Dotychczas w śledztwie przedstawiono zarzuty 15 osobom, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania i posiadania materiałów wybuchowych, podżegania do podpalenia ośrodka kultu religijnego, niszczenia mienia oraz wytwarzania i posiadania materiałów propagujących ustrój faszystowski. 

Podczas przeszukania u jednego z członków grupy ujawniono i zabezpieczono gotowy materiał wybuchowy oraz substancje i półprodukty niezbędne do jego wytworzenia. W opinii biegłego, materiał ten stwarzał zagrożenie dla zdrowia i życia. U innych członków grupy zabezpieczono m. in. materiały świadczące o fascynacji osobą i ideologią Adolfa Hitlera oraz szereg materiałów, propagujących i nawołujących do nienawiści na tle narodowościowym.

Jeden z zatrzymanych był w posiadaniu gotowych receptur na wytworzenie materiału wybuchowego oraz substancji chemicznej, stwarzającej zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Policjanci ustalili, że materiały te miały być używane do walki z osobami o odmiennym światopoglądzie.

W sumie na terenie całego kraju dokonano kilkudziesięciu przeszukań, podczas których ujawniono m.in. odzież z symboliką odnoszącą się do fascynacji ideami III Rzeszy, płyty z muzyką propagująca totalitarny ustrój państwa i głoszącą hasła nawołujące do nienawiści na tle rasowym, ulotki, banery, plakaty zawierające treści faszystowskie, propagujące i nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym, komputery, laptopy i nośniki pamięci, na których zarejestrowano i za pomocą których propagowano treści rasistowskie, nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym, czasopisma o tematyce neofaszystowskiej i nacjonalistycznej, broń pneumatyczną, a także amunicję ostrą i gazową.

Sprawa jest rozwojowa. Planowane są dalsze zatrzymania.

CBŚP Warszawa

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 9.14 MB)

Powrót na górę strony