Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Informacja w sprawie interwencji policjantów w Sosnowcu

Data publikacji 18.03.2015

W związku z pojawiającymi się informacjami, które w różny sposób przedstawiają interwencję sosnowieckich policjantów w czwartkowy wieczór, Śląski Komendant Wojewódzki Policji polecił szczegółowe wyjaśnienie tej sprawy. Z zebranych dotąd materiałów wynika, że wobec agresywnego 23-latka policjanci zastosowali tylko siłę fizyczną, by wyciągnąć go zza kierownicy samochodu, a także kajdanki, by zapobiec jego dalszej agresji. Zebrane dotąd dowody nie wskazują na przekroczenie przez policjantów ich uprawnień.

Policjanci w czwartek ok. godz. 21.00 zostali wezwani na interwencję przez załogę pogotowia ratunkowego, która udzielała pomocy młodemu człowiekowi zatrutemu środkami odurzającymi. Za kierownicą samochodu siedział młody mężczyzna, który - jak wynikało z treści zgłoszenia - najprawdopodobniej był również pod działaniem takich środków. Policjanci wezwali kierowcę do wylegitymowania się i do opuszczenia samochodu. Przy braku reakcji na polecenia mundurowych oraz biernym i czynnym oporze ze strony mężczyzny siedzącego w aucie, policjanci wyciągnęli go na zewnątrz, obezwładnili, skuli dłonie kajdankami i przewieźli radiowozem do izby wytrzeźwień. Tam stan jego zdrowia pogorszył się, lekarz z personelu izby udzielił mu pierwszej pomocy, a wezwane na miejsce pogotowie, przewiozło mężczyznę do szpitala. Wczoraj rano otrzymaliśmy informację o zgonie 23-latka.

Sprawę tę wyjaśnia również prokuratura, która zleciła przeprowadzenie sekcji zwłok zmarłego mężczyzny. Jej wyniki zapewne wskażą przyczynę zgonu młodego człowieka.

Jesteśmy w stanie zrozumieć ból bliskich po stracie członka rodziny, lecz zebrane dotąd przez zespół kontrolny KWP w Katowicach informacje nie pozwalają podejrzewać, że interweniujący funkcjonariusze przyczynili się w jakikolwiek sposób do śmierci mężczyzny.

Jednocześnie policjanci z Sosnowca apelują do wszystkich świadków, którzy widzieli, bądź zarejestrowali w jakikolwiek sposób przebieg interwencji o zgłaszanie się do Wydziału Kryminalnego KMP w Sosnowcu, tel.: 32 296 12 80.

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony