Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za wyłudzenia kredytów

Data publikacji 18.03.2015

Kolejny sukces małopolskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą. Śledczy zatrzymali oszustów wyłudzających milionowe kredyty. Zarzuty usłyszało już ponad kilkadziesiąt osób. Sprawa jest rozwojowa.

Początek przestępczego procederu sięga roku 2008, kiedy to nowo powstała firma deweloperska rozpoczęła swoją działalność budowlaną na terenie Wieliczki i Krakowa. Deweloper rozpoczął wtedy budowę nowego doskonale zapowiadającego się osiedla, które w perspektywie czasu okazało się sposobem na wyłudzenie prawie 10 milionów złotych.

Oszuści, skupiając się najpierw na budowie swojego wizerunku, bazowali na uczciwych klientach, którzy - nieświadomi tego, że w zamiarze budowa nigdy nie zostanie ukończona - kupowali i inwestowali pieniądze. Fałszywemu deweloperowi dało to sporo czasu na przygotowanie i pozyskanie osób, które będą pozyskiwać nowych klientów i dzięki nim wyłudzać kredyty.

Przełom w sprawie nastąpił, gdy śledczy z krakowskiej komendy wojewódzkiej Policji, zwalczający przestępczość gospodarczą, zatrzymali 48-latka. Mężczyzna miał za zadanie stworzyć całą siatkę osób wyłudzających kredyty na szkodę jednego z czołowych banków. Żmudna praca śledczych, jak również wielogodzinne czynności operacyjne, rzuciły na sprawę nowe światło.

Policjanci ustalili, że głównym pośrednikiem tworzącym parawan wiarygodności niezbędny w szybszym uzyskaniu kredytu jest 43-letnia kobieta, zajmująca się pośrednictwem finansowym. Skrupulatna praca policjantów pozwoliła na zgromadzenie materiału dowodowego wystarczającego, aby policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej mogli zatrzymać kobietę. To właśnie dzięki niej prawie 60 podstawionych osób uzyskało 40 kredytów w sumie na 10 milionów złotych.

Do zatrzymania doszło 11 marca br. - kobieta trafiła do aresztu z zarzutami. Z uwagi na to, że istniało spore prawdopodobieństwo, iż zatrzymana będzie mataczyć i zacierać ślady, decyzją sądu trafi na trzy miesiące do aresztu.

Sprawa jest rozwojowa, a śledczy w najbliższym czasie spodziewają się dalszych zatrzymań. Zarzuty oszustwa polegającego na wyłudzaniu kredytów usłyszało już ponad kilkadziesiąt osób.

(KWP w Krakowie / mg)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.76 MB)

Powrót na górę strony