Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 18.03.2015

Zabezpieczone komputery, dyski zewnętrzne i ponad 120 płyt z prawdopodobnie nielegalnym oprogramowaniem. To efekt pracy policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn. Wartość zabezpieczonego mienia mundurowi szacują na nie mniej niż 42 tys. zł. Mieszkańcom Strzelec Opolskich może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci d/w z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu, KPP Strzelcach Opolskich oraz Zespołu d/w z Cyberpczestępczością KWP w Opolu, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego uzyskali pozwolenie na przeszukanie mieszkań należących do dwóch  mieszkańców Strzelec Opolskich. Obaj mężczyźni podejrzewani są o sprzedaż nielegalnego oprogramowania za pośrednictwem Internetu.

W trakcie przeszukiwania pomieszczeń należących do 24-latka funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli ponad 60 płyt z najprawdopodobniej nielegalnym oprogramowaniem komputerowym. Były to między innymi programy do nawigacji samochodowej i telefonów komórkowych oraz dyski twarde zawierające tzw. obrazy płyt – czyli kopie oryginalnego oprogramowania. Takich obrazów policjanci zabezpieczyli blisko 400. Ponadto mundurowi zabezpieczyli między innymi laptopa i dysk zewnętrzny.

W tym samym dniu policjanci przeszukali pomieszczenia należące do 30-latka. Funkcjonariusze również w tym przypadku ujawnili najprawdopodobniej pirackie oprogramowanie na konsole do gier. Mundurowi zabezpieczyli ponad 60 płyt, laptopa oraz 3 dyski twarde.

Policjanci prowadzący sprawę podejrzewają, że obaj mieszkańcy Strzelec Opolskich nielegalne oprogramowanie mogli sprzedawać za pośrednictwem Internetu.

Łącznie  w tej sprawie policjanci  zabezpieczyli mienie o wartości ponad 42 000 złotych.

Obaj zatrzymani mężczyźni muszą liczyć się z zarzutami rozpowszechnienia nielegalnego oprogramowania. Takie czyny zagrożone są karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Opolu / mw)
 

Powrót na górę strony