Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli blisko 5 tys. sadzonek konopi indyjskich o wartości blisko 4 mln zł

Data publikacji 20.03.2015

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich. Zabezpieczono łącznie około 5 tys. sadzonek w fazie wzrostu. Wartość uprawy i zysków, jakie mogły ze sprzedaży narkotyków uzyskać osoby związane z tym przestępczym procederem szacowana jest na kwotę około 4mln zł. Do sprawy zatrzymano 5 mężczyzn w wieku od 27 do 48 lat, mieszkańców Lublina i Łęcznej. Dzisiaj podejrzani doprowadzeni zostaną do Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Do realizacji doszło w minioną środę. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie realizując własne ustalenia weszli do jednego z budynków na terenie powiatu łęczyńskiego. Były to pomieszczenia po dawnych zakładach przetwórstwa owocowego. Właśnie tam pod pozorem prowadzenia legalnej działalności hodowano konopie indyjskie. Skala produkcji marihuany była zaskoczeniem dla samych policjantów.  Łącznie odnaleziono i zabezpieczono około 5 tys. sadzonek konopi. Wewnątrz znajdował profesjonalny sprzęt służący do prowadzenia uprawy: specjalistyczne oświetlenie, filtry, wentylacja, nawozy i cały system nawadniania. Jak wynika ze wstępnych szacowań, wartość zabezpieczonych narkotyków, a tym samym zysków, jakie mogli z ich sprzedaży uzyskać podejrzani, szacowana jest na kwotę około 4 mln zł.

Podczas realizacji na miejscu hodowali zatrzymano 4 mężczyzn w wieku od 27 do 40 lat, mieszkańców Lublina i Łęcznej. Zatrzymani przed samym wejściem policjantów do pomieszczeń usiłowali ukryć część sadzonek. Funkcjonariusze odnaleźli je w studzienkach kanalizacyjnych. 36-letni mieszkaniec Łęcznej, który prowadził oficjalnie pod tym adresem działalność gospodarczą, próbował ukryć się przed policjantami. Został znaleziony między kontenerami z używaną odzieżą. Piąty z mężczyzn wpadł w ręce stróżów prawa na jednej z ulic Łęcznej. Okazał się nim 27-latek, pseudokibic lubelskiej drużyny piłki nożnej, który w przeszłości wchodził już w konflikt z prawem.

Podczas prowadzonych działań policjanci przeszukali łącznie kilkanaście miejsc.  Zabezpieczyli blisko 30 tys. zł. oraz trzy samochody o wartości około 200 tys. zł. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Dzisiaj  doprowadzeni zostaną do Prokuratury Okręgowe w Lublinie, gdzie usłyszą zarzuty. 

(KWP w Lublinie / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.05 MB)

Powrót na górę strony