Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci szkolą żołnierzy KFOR

Kolejne szkolenie dla żołnierzy Wojska Polskiego, wyjeżdżających na misję KFOR, przeprowadzili wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Tym razem na poligonie wojskowym w Orzyszu policyjni nauczyciele kształcili żołnierzy w zakresie użycia ręcznych granatów łzawiących.

W szkoleniu uczestniczyło 40 żołnierzy 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich w Orzyszu, którzy wyjadą wkrótce na misję pokojową w ramach XXXII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Międzynarodowych KFOR w Kosowie. W ramach ćwiczeń poligonowych, policjanci szkolili żołnierzy w posługiwaniu się Ręcznymi Wyrzutniami Granatów Łzawiących RWGŁ-3. Wojskowi zapoznali się najpierw ze specyfiką działania granatów łzawiących, a następnie prowadzili kontrolowane ostrzały wyznaczonych sektorów poligonu.

Realizację wspólnych szkoleń, ćwiczeń i treningów pomiędzy Policją a Wojskiem Polskim przewiduje Porozumienie Komendanta Głównego Policji z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych z dnia 28 listopada 2014 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu współdziałania w realizacji zadań ustawowych. Dokument ten jest podstawą do wzajemnego udostępniania strzelnic, poligonów, sprzętu łączności, tankowania pojazdów oraz przewozu sił, z wyjątkiem transportu powietrznego, uregulowanego odrębnymi przepisami.

Szkolenie w Orzyszu było częścią kilkuletniej współpracy słupskiej Szkoły Policji z Wojskiem Polskim. Przed wyjazdem poprzedniej zmiany KFOR, żołnierze kompanii manewrowej ćwiczyli w Słupsku sposoby odpierania ataków z wykorzystaniem dźwigni, uderzeń i bloków, które stosowane są przy użyciu pałki wielofunkcyjnej „Tonfa”. Policyjni psychologowie prowadzili również z żołnierzami zajęcia zakresu praw człowieka i realioznawstwa kulturowego państw bałkańskich.

(SP w Słupsku / ms)

Powrót na górę strony