Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawna koordynacja ratuje życie

Data publikacji 23.03.2015

Dynamicznie i przemyślanie przeprowadzone czynności przez policjantów z Polski i Niemiec pozwoliły uratować życie 61-letniego mężczyzny. Dzięki sprawnemu działaniu służb, medycy w porę mogli udzielić pomocy mężczyźnie, który zdecydował się na desperacki krok. W ten sposób funkcjonariusze uratowali kolejne życie.

W sobotę (21 marca br.) o  21.00 do oficera dyżurnego z Zielonej Góry dotarła informacja od krewnych, że 61-letni mężczyzna wysyła najbliższym sms’y informujące o samobójstwie. Z uwagi na fakt, że sytuacja ta dotyczyła obywatela Polski, który przebywał w Niemczech, oficer dyżurny szybko skontaktował się z Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy w Świecku. Z kolei funkcjonariusze tej placówki nawiązali kontakt ze stroną niemiecką, wnioskując o podjęcie czynności w tak pilnej sprawie. Funkcjonariusze dysponowali jedynie numerem telefonu, z którego desperat  wysyłał sms’y oraz miejscowością, z której pochodził. Görlitz to było miasto, gdzie prawdopodobnie miał przebywać potrzebujący pomocy 61-latek. Liczyła się każda sekunda.

Szybka i sprawna koordynacja czynności pozwoliła policjantom zza Odry dotrzeć na czas do potrzebującego. Po ustaleniu dokładnego miejsca przebywania, funkcjonariusze dotarli pod ustalony adres. Tam zastali 61-latka. Z jego zdrowiem nie było najlepiej. Jak się okazało, mężczyzna realizował swój plan, z którym podzielił się z najbliższymi. Wcześniej zaaplikował sobie niekontrolowaną dawkę leków. Na szczęście medykom udało się uratować jego życie. Ale to zachował także dzięki profesjonalnemu zachowaniu policjantów z lubuskiego.

Do podobnych sytuacji dochodzi często. Tutaj oprócz dokładnie wykonywanego algorytmu czynności, niezbędne jest zachowanie zimnej krwi. To decyduje o tym czy wiele składowych w tym długim łańcuchu decyzyjnym zostaje zachowanych, co ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność. A ta na ludzkie życie.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony