Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne motocykle widoczne na lubuskich drogach

Data publikacji 25.03.2015

Nikogo nie trzeba przekonywać, co dla miłośników dwóch kółek oznacza inauguracja sezonu motocyklowego. Podobnie, jak zbędne jest przekonywanie o tym, że nad bezpieczeństwem właśnie tej grupy uczestników ruchu drogowego czuwają policjanci. To rzeczy oczywiste. Dlaczego zatem wciąż dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego i dlaczego konsekwencje tych zdarzeń są tak duże?

Maszyny te dysponują ogromną mocą. To z kolei ma przełożenie na prędkość. Nieodpowiedzialne wykorzystywanie parametrów takiego motocykla przedwcześnie kończy podróż ich kierowców i pasażerów. Dlatego tak istotne jest zdroworozsądkowa, zgodna z przepisami jazda takim właśnie pojazdem mechanicznym. Warto przy tym pamiętać, że powyższe nie musi oznaczać winy niechronionych uczestników ruchu drogowego za powstawanie zdarzeń drogowych. Często do wypadków z udziałem motocyklistów dochodzi z winy kierowców samochodów, którzy bez sygnalizacji określonego manewru podejmują go, zmniejszając czas reakcji jadącego w pobliżu motocyklisty. Wypadki takie, zbierają śmiertelne żniwo, a ofiarami są przede wszystkim ci drudzy.

Aby do takich sytuacji nie dochodziło, lubuscy policjanci na motocyklach dokładnie przyglądają się jednym i drugim. Choć widok policjantów na motocyklach z pewnością będzie studził zapały tych, którzy nadmiernie wykorzystywać będą pedał lub manetkę gazu, to mundurowi nie pozostaną obojętni na takie wyczyny. Mandat karny, wniosek o ukaranie do sądu, zabrane prawo jazdy to środki dotkliwe. Jednak z konsekwencjami wypadków i tak stanowią subtelną formę reakcji na łamanie przepisów.

Apelujemy do wszystkich kierowców, samochodów oraz motocyklistów, aby zanim zainicjują swą jazdę, rozważyli konsekwencję wypadków, jakie mogą nastąpić z ich udziałem. Taka chwila refleksji może nie jest gwarancją bezkolizyjnej jazdy ale z pewnością hamuje adrenalinę, która generuje niebezpieczne zachowania na drodze. Naprzeciw wspomnianym uczestnikom wychodzą lubuscy policjanci. Ich profesjonalizm oraz doświadczenie będzie pomocne w zapewnieniu bezpieczeństwa. Niemniej wiele zależy od samych kierowców.

(KWP w Gorzowie / mw)

 

Powrót na górę strony