Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą m.in. za przemyt wyrobów tytoniowych

Data publikacji 26.03.2015

Małopolscy policjanci rozbili międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się przemytem i handlem nielegalnym towarem. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tego tytułu wynoszą ponad 3 mln złotych. Grupa wprowadziła na czarny rynek co najmniej 3,5 miliona sztuk papierosów bez znaków akcyzy, a także wyroby spirytusowe i odzież.

Od połowy ubiegłego roku małopolscy policjanci, zwalczający przestępczość gospodarczą, rozpracowywali międzynarodową grupę przestępczą przemycającą zza wschodniej granicy hurtowe ilości wyrobów tytoniowych. Papierosy bez akcyzy dostarczane z Ukrainy oraz krajanka tytoniowa trafiały do podręcznych magazynów grupy lub były transportowane bezpośrednio do odbiorców hurtowych w kilku województwach. Nielegalne papierosy na targowiskach Małopolski czy Śląska w większości pochodziły właśnie z tego źródła. Oprócz wyrobów tytoniowych bez akcyzy, grupa zajmowała się także przemytem odzieży z podrobionymi znakami firmowymi znanych zachodnich marek.

Mózgiem przedsięwzięcia był 27-letni mężczyzna, zameldowany w województwie śląskim, ale faktycznie mieszkający w powiecie olkuskim w Małopolsce. To on, przez szereg kontaktów z obcokrajowcami, stworzył siatkę przemytniczą. Zwykle po towar zza wschodnią granicę wyjeżdżały busy, które w tym celu były specjalnie wypożyczane. Wyjazdy organizowane były kilka razy w tygodniu. Za każdym razem przemytnicy przywozili od 10 tys. do 30 tys. paczek. Przemycony towar chowany był  w zabudowaniach gospodarczych na niezamieszkałej posesji w powiecie olkuskim, w mieszkaniach członków grupy lub od razu trafiał do odbiorców hurtowych.

Podczas wspólnej akcji małopolscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej w Krakowie zatrzymali 6 członków grupy. Zatrzymania miały miejsce w Rzeszowie oraz w kilku miejscowościach Małopolski i woj. śląskiego. Zatrzymane osoby są w wieku od 27 do 55 lat. W trym gronie jest dwoje cudzoziemców.  Sprawcom przedstawiono zarzuty nabywania, przechowywania oraz przewożenia towarów bez akcyzy, za co grozi im do 3 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanych prokurator zastosował policyjny dozór poręczenie majatkowe oraz wydał zakaz opuszczania kraju. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie i zarekwirowany towar.

Podczas dokonanych przez funkcjonariuszy przeszukań ponad dwudziestu posesji, garaży, magazynów i mieszkań oraz pojazdów zabezpieczono ponad 600 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, ponad 100 kilogramów krajanki tytoniowej, butelki ze spirytusem bez polskich banderoli.

Ponadto znaleziono ponad 1,5 tysiąca sztuk odzieży (skarpety, kurtki, bluzy dresów, podkoszulki), oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi. Zabezpieczono także kilkadziesiąt telefonów komórkowych oraz kart SIM, wykorzystywanych do działalnosci przestępczej.

Podczas prowadzonego śledztwa ustalono, że grupa przemyciła oraz rozprowadziła na terenie Polski ponad 3 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz ponad tonę krajanki tytoniowej, powodując uszczuplenie Skarbu Państwa na co najmniej 3,5  mln złotych.  Ta kwota może się znacznie powiększyć z uwagi, na zabezpieczenie  przez policjantów w toku prowadzonego postępowania  zapisków sprawców – swoistej „księgowości” grupy , w których notowane były wszelkie dostawy oraz obroty towarem.

Jak przyznają policjanci, sprawa jest rozwojowa i przewidywane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / ms)

Powrót na górę strony