Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nawoływał do zabójstwa Prezydenta RP

Data publikacji 26.03.2015

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Rzeszowie ustalili kim jest mężczyzna, który w Internecie nawoływał do zabójstwa Prezydenta RP. Mężczyzna został zatrzymany. Oprócz nawoływania do zabójstwa Prezydenta RP oraz jego znieważenia podejrzany usłyszał zarzuty publicznego propagowania faszyzmu oraz nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych i wyznaniowych.

Policjanci zajmujący się tropieniem przestępczości w sieci, jesienią ubiegłego roku pod artykułem na jednym z regionalnych portali ujawnili podejrzany wpis. Jeden z internautów w komentarzu o treści rasistowskiej zamieścił też graficzny znak swastyki. Podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa propagowania faszyzmu i nawoływania do nienawiści na tle różnic m.in. wyznaniowych, policjanci zabezpieczyli te materiały.
 
Jednocześnie podjęli działania, by ustalić tożsamość  tego internauty. Okazało się, że człowiek ten miał konta na wielu portalach internetowych. Korzystając z tego samego nicku logował się na różnych forach i najbardziej aktywny stawał się po północy. Jego wpisy dotyczyły różnych sfer życia, a komentarze zwykle były krytyczne i dość radykalne. Forumowicz nie chciał zostać zidentyfikowany.  Próbował ukryć numer IP swojego komputera korzystając z narzędzi anonimizujących go w Internecie poprzez zagraniczne serwery.
 
Policjanci z nowo powstałego Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie tropili wszelkie ślady, jakie internauta zostawił w sieci. Analizowali historię logowania, jego aktywność na różnych portalach i forach. Śledząc każdy ruch tego użytkownika natrafili na wpis, który wysłał z komputera o numerze IP polskiego operatora. To pomogło ustalić jego tożsamość. Okazał się nim 48-letni mieszkaniec Rzeszowa, nigdzie nie pracujący.
 
Materiały w tej sprawie przekazano do Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszów, która wszczęła w tej sprawie postępowanie.
 
Na dzień przed wizytą prezydenta Komorowskiego na Podkarpaciu, na jednym z lokalnych portali pojawił się wpis nawołujący do zabicia głowy państwa. Podejrzewano, że autorem może być prawdopodobnie ta sama osoba, która wcześniej zamieszczała rasistowskie wpisy. Wtedy zdecydowano o zatrzymaniu tego człowieka. Mężczyzna był zaskoczony wizytą funkcjonariuszy. Początkowo zaprzeczał, aby miał związek z tą sprawą, tłumaczył, że ktoś korzysta z jego konta użytkownika. Twierdził wręcz, że nic nie wiedział o prezydenckiej wizycie. Jednakże już wstępne oględziny jego komputera zaprzeczyły tej wersji.
 
Podczas przeszukania w mieszkaniu rzeszowianina zabezpieczono 3 komputery i blisko 3 tysiące płyt CD i DVD.

Mężczyzna usłyszał zarzuty publicznego propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych i wyznaniowych, poza tym nawoływania do zabójstwa Prezydenta RP oraz jego znieważenia. Przyznał się i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony