Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gwiazdy świecą odblaskami

Data publikacji 26.03.2015

Omenaa Mensah, Paulina Holtz, Karolina Malinowska, Ilona Felicjańska, Artur Chamski, Gabrysia Raczyńska – to gwiazdy zaangażowane w akcję „Bezpieczny, bo widoczny”. Inicjatywa ta ma propagować noszenie odblasków jako główny element zwiększający bezpieczeństwo na drogach. Kampania przypomina dzieciom i rodzicom o konieczności noszenia odblasków na butach i odzieży oraz celowości robienia tego zarówno poza obszarem zabudowanym, ale jak i w mieście.

Artur Chamski zwrócił uwagę na poczucie odpowiedzialności, którym każdy z nas powinien kierować się uczestnicząc w ruchu drogowym. Ilona Felicjańska zaznaczyła, że odblaski powinny stać się modnym gadżetem, a rodzice - kupując dziecku jesienną kurtkę, buty, czapkę czy plecak - powinni wybierać te z odblaskami.

Akcja społeczna „Bezpieczny, bo widoczny” prowadzona pod patronatem Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma za zadanie propagować odblaski i uświadamiać, jak ważne jest noszenie przez dzieci błyskotek wszytych w elementy garderoby. To dzięki nim możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Kampania ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom, o konieczności ich noszenia. Dzieciaki mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie „obciach”, a stylowy, mądry i bezpieczny wybór.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości dorosłych na temat bezpieczeństwa dzieci, ale także realna zmiana – pojawienie się na ulicach świecących punkcików, które mogą uratować życie!

W sierpniu 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Został on rozszerzony na wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

ic

 

Powrót na górę strony