Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gigantyczny magazyn BMK ujawniony przez funkcjonariuszy CBŚP

Data publikacji 31.03.2015

Funkcjonariusze gdańskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Kontroli Skarbowej ujawnili w okolicach Warszawy magazyn, w którym od roku przechowywane były kanistry z BMK - prekursorem do produkcji amfetaminy. Właściciel towaru – Aleksander E. – od marca 2014 roku przebywa w areszcie, dokąd trafił w związku z zarzutami w śledztwie prowadzonym przeciwko grupie Damiana W., ps.„Wariat”. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 7 ton BMK, z którego można otrzymać nawet 12 ton amfetaminy.

Aleksander E. współdziałał z grupą przestępczą Damiana W., ps. "Wariat" jako jeden z jej kooperantów. Od ponad roku przebywa w areszcie. Jest podejrzany o popełnienie szeregu przestępstw: obrotu znacznymi ilościami BMK, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i posługiwania się podrobionymi dokumentami. Funkcjonariusze CBŚP od momentu zatrzymania Aleksandra E. próbowali ustalić miejsce, w którym podejrzany przechowywał zabronione substancje. 

Efektywna praca operacyjna policjantów CBŚP skutkowała ustaleniem w okolicach Warszawy gigantycznego magazynu BMK. W wyniku przeszukania funkcjonariusze CBŚP, wspierani przez funkcjonariuszy podlaskiej Kontroli Skarbowej, zabezpieczyli 7 ton BMK (benzylometyloketonu) – prekursora służącego do wytwarzania substancji psychotropowej – siarczanu amfetaminy. Płyn ten znajdował się w 346 kanistrach, o pojemności 20 litrów każdy.

Z opisów na etykietach wynikało, że towar ten został sprowadzony zza granicy, i że są to poliglikozydy alkilowe, czyli legalne substancje, powszechnie używane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, podstawowe składniki wielu żeli i płynów służących do kosmetycznego i dermatologicznego oczyszczania skóry.

Wstępne badania chemiczne, wykonane przez biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego KSP, wykazały jednak, że zabezpieczony płyn, to fenyloaceton (fenylopropanon, P2P, benzylometyloketon, BMK) – organiczny związek chemiczny z grupy ketonów.

Z zabezpieczonego przez funkcjonariuszy fenyloacetonu (BMK), w zależności od umiejętności chemika, można uzyskać do 12,5 tony amfetaminy. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonego BMK wynosi około 20 milionów złotych.

Za popełnienie przestępstwa importu, nabycia, posiadania, przechowania lub wprowadzania do obrotu prekursorów, w celu niedozwolonego wytworzenia środka odurzającego lub substancji psychotropowej, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, grzywna oraz do 50 tys. zł nawiązki na cele zapobiegania i przeciwdziałania narkomanii.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku.

CBŚP Gdańsk

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.26 MB)

Powrót na górę strony