Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabytki z Będargowa odnalezione

Data publikacji 31.03.2015

Podczas realizacji programu „Rejestracja zabytków sakralnych w powiecie polickim” prowadzonym przez Wydział Prewencji KWP w Szczecinie, w końcu 2014 roku, stwierdzono brak 27 zabytków ruchomych, które opisano w katalogu utraconych zabytków z tego powiatu, wydanym przez KWP w Szczecinie. Policjant z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie wraz z Diecezjalnym Konserwatorem Zabytków w Szczecinie odnaleźli w Wołczkowie dwie podstawy pod kwiaty z 2 połowy XVIII wieku, pochodzące z kościoła w Będargowie, w gminie Kołbaskowo.

Ich brak w kościele - Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie stwierdził już 13 lat temu - 30 sierpnia 2002 roku. Odzyskane zabytkowe podstawy w formie tralki z trzonem przyozdobionym fajansowym wazonem zostały przekazane do konserwacji, a dalej decyzją diecezjalnego konserwatora będą wykorzystane na ekspozycji powstającego Muzeum Diecezjalnego w Szczecinie.

W lutym tego roku policjanci odnaleźli również fotel z kościoła z Będargowa z początku XX wieku, oraz barokową rzeźbę anioła chrzcielnego z pocz. XVIII wieku, zaginioną z kościoła w Wąwelnicy, gm. Dobra. Wcześniej odnaleziono secesyjny XIX-wieczny krzyż ołtarzowy z kościoła w Mierzynie oraz cenny dzwon z 1672 roku z kościoła w Kołbaskowie. Aktualnie z terenu powiatu polickiego wciąż poszukiwane są 22 zabytki sakralne.

Katalog z poszukiwanymi zabytkami sakralnymi z terenu powiatu jest dostępny do bezpłatnego pobrania ze stron KWP w Szczecinie. W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji o losie utraconych zabytków policja prosi o kontakt
z Wydziałem Prewencji KWP w Szczecinie, tel.: 91 82 12 055, zabytki@szczecin.policja.gov.pl.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony