Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za atak hakerski

Data publikacji 21.04.2015

Policjanci z KGP i KWP w Łodzi zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali 31-latka, który dokonał ataku hakerskiego na stronę internetową Policji, co doprowadziło do jej chwilowego wyłączenia. Mężczyzna usłyszał zarzuty dokonania sabotażu komputerowego.

9 kwietnia policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Biura Służby Kryminalnej KGP uzyskali informację o ataku hakerskim na serwis internetowy policja.pl, co skutkowało czasową niedostępnością strony. Ustalono, że  atak zaczął się w godzinach popołudniowych 8 kwietnia i trwał do godzin rannych 9 kwietnia.

Od razu rozpoczęto namierzanie miejsca, skąd nastąpił atak, a także osoby, która mógła go dokonać. Ustalono miejscowość na terenie województwa łódzkiego. Na miejsce natychmiast udali się policjanci Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi, którzy zatrzymali ukrywającego się na strychu 31-letniego Piotra Z. Jako dowody w sprawie zabezpieczono sprzęt komputerowy mogący służyć do popełnienia przestępstwa. Tego samego dnia mężczyzna został przewieziony do Warszawy, gdzie zajęli się nim policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KSP. 

10 kwietnia mężczyźnie przedstawiono zarzut sabotażu komputerowego (art. 269a kk), za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Podejrzany przyznał się do zarzucanego czynu.

Zabezpieczony sprzęt informatyczny zostanie poddany szczegółowym badaniom, które potwierdzą, czy zatrzymany mężczyzna stoi również za atakami w tych dniach na serwisy internetowe innych organizacji rządowych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Błyskawiczna, skoordynowana akcja 3 jednostek Policji pozwoliła na natychmiastowe zatrzymanie sprawcy przestępstwa.

 

Powrót na górę strony