Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za rozbój i zgwałcenie

Data publikacji 23.04.2015

Łódzcy policjanci zatrzymali 33-latka podejrzewanego o rozbój i zgwałcenie kobiety zajmującej się od pewnego czasu przydrożną prostytucją. Mężczyzna miał wywieźć ją w głąb lasu, sterroryzować nożem, skraść kilkaset złotych i zgwałcić. Zatrzymanemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Śledczy będą analizować, czy mężczyzna nie dopuścił się podobnych przestępstw na terenie kraju.

20 kwietnia 2015 roku do piotrkowskiej komendy zgłosiła się cudzoziemka, która powiadomiła o dokonanym na jej osobie rozboju i zgwałceniu. Kobieta zajmowała się od pewnego czasu prostytucją przydrożną. Nieznany sprawca wywiózł ją w głąb lasu, sterroryzował nożem i skradł kilkaset złotych, które posiadała przy sobie, a następnie zgwałcił.

W działania piotrkowskich policjantów włączyli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KWP w Łodzi. Na podstawie rysopisu, a także wielu innych ustaleń wytypowali kilku mężczyzn, mogących mieć związek z tym zdarzeniem. Wizerunki podejrzewanych zostały okazane ofierze, która wskazała na 33-letniego mieszkańca województwa śląskiego. Mężczyzna był już wcześniej notowany za konflikty z prawem. Z wiedzy funkcjonariuszy wynikało, że nie przebywa w miejscu swojego zameldowania.

22 kwietnia 2015 roku policjanci z Piotrkowa i Łodzi działali na terenie Olkusza. Zlokalizowali wytypowany pojazd w kompleksie zabudowań przemysłowych. Tam, w jednym z warsztatów zatrzymali podejrzewanego 33-latka. Podczas przeszukania jego mieszkania i auta funkcjonariusze zabezpieczyli damskie akcesoria, m.in. torebki i kosmetyki, najprawdopodobniej pochodzące z innych przestępstw. Śledczy będą analizować podobne sprawy z terenu całego kraju.

Prokurator Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim dzisiaj przedstawił mieszkańcowi Śląska zarzut rozboju dokonanego z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz zgwałcenia, za co grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sąd rozpatrzy wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.

Przestępstwa seksualne, z uwagi na swój charakter, należą do wyjątkowej kategorii. Przedmiotem zamachu jest wolność dysponowania swoim ciałem w sferze seksualnej a także wolność obcowania płciowego osób niepoczytalnych lub o ograniczonej poczytalności a także osób pozostających w stosunku zależności od sprawcy lub w krytycznym położeniu. Dla ochrony osób pokrzywdzonych  kodeks postępowania karnego przewiduje  ich  jednorazowe przesłuchanie i to wyłącznie przez sąd. Policjanci przyjmując zawiadomienie o przestępstwie dysponują początkowo jedynie bardzo ogólną wiedzą co do faktów a mimo tego od początku prowadzą wiele czynności mających na celu szybkie ustalenie sprawcy i zebranie materiału dowodowego pozwalającego na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej przed sądem.

(KWP w Łodzi / mo)

Powrót na górę strony