Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice powiązani z ruchem neonazistowskim zatrzymani w Białymstoku

Data publikacji 24.04.2015

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku zatrzymali 8 pseudokibiców, którzy odpowiedzialni są m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowanie tzw. ustawek w latach 2010-2014. Jest to kolejny etap sprawy, w której prokuratorskie zarzuty usłyszały już 52 osoby. Podejrzani usłyszeli także zarzuty propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z policjantami z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zatrzymali 8 pseudokibiców jednego z białostockich klubów piłkarskich, którzy w większości powiązani są z ruchem neonazistowskim.

Wszystkim podejrzanym w Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także udziału w bójkach - tzw. ustawkach, do których dochodziło w latach 2010-2014 z pseudokibicami innych drużyn piłkarskich. Kilku zatrzymanym zostały przedstawione ponadto zarzuty propagowania faszystowskiego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych. 

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.  

W prowadzonym w tej sprawie śledztwie funkcjonariusze zatrzymali dotychczas 52 osoby, którym przedstawiono m.in. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, udziału w grupie przestępczej, czerpania korzyści z cudzego nierządu, propagowania faszystowskiego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych, posiadania broni palnej i amunicji bez wymaganego zezwolenia, udziału w bójkach - tzw. ustawkach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, a także zarzuty popełnienia przestępstw na tle rozbójniczym. Wobec 28 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Postępowanie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku.

W najbliższym czasie planowane są w tej sprawie kolejne zatrzymania.

(CBŚP Białystok/mw)

Powrót na górę strony