Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawali olej smarowy jako napędowy

Data publikacji 24.04.2015

Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami z Izby Celnej we Wrocławiu, udaremnili nielegalny obrót wewnątrzunijny wyrobami ropopochodnymi. Stróże prawa zabezpieczyli 40 tys. litrów oleju smarowego, który sprzedawany był w naszym kraju jako olej napędowy. W wyniku przestępczej działalności, Skarb Państwa został narażony na straty sięgające ponad 8 milionów złotych.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z KWP w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami z Izby Celnej we Wrocławiu, Referatu Grupy Mobilnej ze Zgorzelca przerwali nielegalny obrót olejami smarowymi, które rozprowadzane były w naszym kraju, w tym województwie śląskim. Jak ustalili śledczy, olej smarowy w trakcie tranzytu przez Polskę był tutaj nielegalnie wprowadzany do obrotu handlowego jako olej napędowy.

W wyniku podjętych wspólnie działań, funkcjonariusze przechwycili dwie, warte prawie 160 tysięcy złotych cysterny, w których przewożono 40 tysięcy litrów oleju smarowego o wartości ponad 150 tysięcy złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu uszczuplenia podatku akcyzowego i podatku VAT spowodowane działalnością grupy oszacowano na ponad 8 milionów złotych. Do tej pory w ręce stróżów prawa wpadli dwaj mieszkańcy województwa śląskiego w wieku 35 i 36 lat. Oprócz kary więzienia, za popełnione przestępstwa skarbowe, mężczyznom grożą wysokie grzywny.

Nie są to pierwsze działania śląskich policjantów z celnikami Referatu Grupy Mobilnej ze Zgorzelca. Funkcjonariusze doprowadzili wspólnie do rozbicia podobnie działających grup przestępczych, które wprowadzały do obrotu olej smarowy w 2013 i 2014 roku, narażając Skarb Państwa na straty kilkunastu milionów złotych.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony