Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawał wyroby farmaceutyczne bez wymaganych uprawnień

Data publikacji 30.04.2015

Kilka dni temu kryminalni z Polickiej komendy na targowisku w Lubieszynie zabezpieczyli ponad 100 sztuk wyrobów farmaceutycznych wprowadzonych do obrotu bez uprawnienia. 55-letni mieszkaniec Szczecina, który obsługiwał stoisko z wyrobami m.in. na poprawę potencji u mężczyzn, usłyszał już zarzuty. Szkody wyrządzone pokrzywdzonym firmom w tej sprawie opiewają na kilka tysięcy złotych.

W trakcie działań prowadzonych na lubieszyńskim targowisku kryminalni z KPP Policji ujawnili, że na jednym ze stoisk sprzedawane są produkty lecznicze. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że 55-letni sprzedawca tych wyrobów farmaceutycznych nie posiada pozwolenia na dopuszczenie ich do obrotu handlowego.

Produkty te w ilości łącznej ponad stu sztuk stanowiły tabletki, poprawiające potencję u mężczyzn. Policjanci zabezpieczyli specyfiki celem poddania badaniom pod kątem oryginalności oraz ustalenia czy producenci zezwalają na ich sprzedaż bez recepty i czy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia osób zażywających je.  

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że produkty te wydawane są wyłącznie na podstawie recepty, a numery seryjne widniejące na opakowaniach nie były prawidłowymi numerami seryjnymi oryginalnych medykamentów. Pośród leków znajdowały się także produkty w ogóle nie dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Leki te są niebezpieczne same w sobie – dlatego ich sprzedaż jest ściśle regulowana. Podróbki zaś są jeszcze bardziej niebezpieczne. Szczególne niebezpieczeństwo wynika z braku jakiejkolwiek kontroli w ich przyjmowaniu.

55-letniemu sprzedawcy, mieszkańcowi Szczecina, przedstawiono już zarzuty. Wprowadzając te produkty do obrotu uszczuplił majątek firm na kilka tysięcy złotych. Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

(KWP w Szczecinie / mo)

Powrót na górę strony