Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbity gang paliwowy

Data publikacji 14.05.2015

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 3 osoby podejrzane o nieodprowadzanie należnego podatku VAT z obrotu paliwami. Wszyscy są mieszkańcami województwa śląskiego. Łącznie usłyszeli 12 zarzutów. Przez ich konta przepłynęło ponad 120 milionów złotych. Wartość zabezpieczonego majątku to blisko 6 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Opolu  CBŚP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu prowadzili czynności związane z osobami podejrzewanymi o działanie w grupie przestępczej. Miała ona zajmować się wyłudzaniem znacznych kwot związanych z nieodprowadzaniem należnego podatku VAT.

Prowadzący sprawę śledczy ustalili, że grupa działała w 2014 roku. Firma założona na tzw. słupa, sprowadzała z Niemiec do Polski paliwa płynne. Następnie sprzedawała je legalnym odbiorcom, nie odprowadzając należnego podatku VAT.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że do Polski w ten sposób przywieziono ponad 700 tirów z paliwem. Każdy z nich o pojemności około 30 000 litrów.

W związku z tą sprawą zostały zatrzymane 3 osoby, które łącznie  usłyszały 12 zarzutów. Część z nich dotyczy prania brudnych pieniędzy oraz udziału w grupie przestępczej. Zatrzymani to osoby w wieku od 30 do 42 lat. Wszyscy to mieszkańcy województwa śląskiego.

Mundurowi ustalili, że przez konta firmy przepłynęło ponad 120 milionów złotych. Uszczuplenia Skarbu Państwa szacowane są na blisko 10 milionów złotych.

Sąd na wniosek prokuratora nadzorującego sprawę tymczasowo aresztował 30-latka. Wobec pozostałych prokurator zastosował dozory policyjne, zakaz opuszczania kraju, a także poręczenia majątkowe.

Wartość zabezpieczonego majątku to prawie 5,5 miliona złotych oraz blisko 60 000 euro znajdujące się na kontach bankowych.

Podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.

Pracujący nad sprawą policjanci przewidują dalszy rozwój sprawy.  

(KWP w Opolu / mj)

Powrót na górę strony