Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

SPAP Gdańsk - policyjni antyterroryści

Data publikacji 25.06.2015

Pomorscy antyterroryści działają już 37 lat. Służba w tego typu formacjach jest ogromnym prestiżem lecz łączy się również z ogromnym niebezpieczeństwem. To oni m.in. zatrzymują najgroźniejszych przestępców, neutralizują ładunki wybuchowe i odbijają zakładników.

Policyjni antyterroryści od 37-lat działają na terenie Pomorza. Gdański Pododdział Antyterrorystyczny został wydzielony ze struktur Oddziału Prewencji w 2000 roku i przekształcony w Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Gdańsku. W tej formie działa do dzisiaj.

Funkcjonariusze gdańskiej jednostki w trakcie służby przechodzą szereg specjalistycznych szkoleń i kursów takich jak m.in. kurs spadochronowy, płetwonurkowy, działań taktyczno-bojowych, alpinistyki górskiej, ratownictwa medycznego i morskiego, szkolenie snajperskie. Cykl szkolenia praktycznego uzupełniany jest szkoleniem teoretycznym obejmującym zagadnienia praktyki policyjno-prawnej, podstawy psychologii, zapoznanie z nowymi rodzajami uzbrojeń i wyposażenia.

Od 2001 roku nową jakość w działalności gdańskiego Pododdziału Antyterrorystycznego stanowią morskie działania specjalne. W ciągu wielu lat służby funkcjonariusze brali udział w licznych działaniach: zatrzymywali członków zorganizowanych grup przestępczych, odbijali osoby porwane dla okupu, zabezpieczali wizyty najważniejszych osób w randze prezydentów, premierów oraz koronowanych głów państw. To oni zatrzymali m.in. Samira S. podejrzewanego o zabójstwo trzyosobowej rodziny z Gdańska.

Do Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku trafiają policjanci o szczególnych predyspozycjach - samodyscyplina, odwaga, samodoskonalenie, sprawność fizyczna, działanie w warunkach bojowych, a przede wszystkim praca w zespole, stanowią o ich sile i wartości.

(KWP w Gdańsku / mw)

  • dwóch antyterrorystów na łodzi bojowej AT
  • Trzech policjantów SPAP
  • Wyważanie drzwi do bunkru na zdjeciu 4 policjantow
  • Zatrzymany mężczyzna leży na ziemi na zdjęciu 3 policjantów
  • Zatrzymanie mężczyzny przez policyjnych antyterrorystów
  • Podejscie do budynku przez 4 antyterrorystów

Film SPAP Gdańsk - policyjni antyterroryści

Pobierz plik SPAP Gdańsk - policyjni antyterroryści (format mp4 - rozmiar 11.59 MB)

Powrót na górę strony