Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

51 zarzutów za wyłudzenia markowych telefonów

Data publikacji 02.07.2015

Skierowaniem aktu oskarżenia zakończyła się prowadzona przez stalowowolskich policjantów sprawa wyłudzania markowych telefonów komórkowych. Policjanci przedstawili 51 zarzutów trzem osobom. Kodeks karny za takie przestępstwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci ze Stalowej Woli rozpracowali grupę zajmującą się wyłudzaniem markowych telefonów. Pierwsze informacje od pokrzywdzonych w tej sprawie osób zaczęły docierać do stalowowolskich stróżów prawa w maju 2013 roku. Pokrzywdzeni zgłaszali, że otrzymali wezwania do zapłaty od jednej z firm telekomunikacyjnych. Z ich relacji wynikało, że żadnych umów nie zawierali. Pokrzywdzonymi w tej sprawie były osoby z całej Polski. 
 
Pracujący nad tą sprawą stalowowolscy śledczy wpadli na trop 27-letniego mężczyzny i jego 25-letniego kolegi, mieszkańców Stalowej Woli, którzy zawierali umowy o świadczeniu usług telekomunikacyjnych uzyskując w ten sposób markowe telefony komórkowe. Jak ustalili policjanci, mężczyźni wyłudzili kilkadziesiąt telefonów komórkowych. Uzyskane w ten sposób aparaty sprzedawali w jednym z komisów w Stalowej Woli.
 
Ze zgromadzonych w sprawie materiałów wynikało, że mężczyźni nie działali sami. W przestępczym procederze pomagała im 32-letnia mieszkanka powiatu tarnobrzeskiego. Kobieta pracowała w firmie kurierskiej i to ona dostarczała obu mężczyznom wyłudzone telefony otrzymując w zamian pieniądze. Policjanci ustalili także pasera, który nabywał wyłudzone w przestępczym procederze aparaty telefoniczne.
 
Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli wobec 25 i 27-latka oraz ich 32-letniej wspólniczki zastosowała środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. U jednego z mężczyzn policjanci zbezpieczyli mienie o wartości 5 tysięcy złotych na poczet przyszłych zobowiązań. 
 
Żmudna analiza zgromadzonych w sprawie materiałów dowodowych pozwoliła na przedstawienie osobom działającym w tej grupie przestępczej 51 zarzutów. Funkcjonariusze odzyskali 30 telefonów o wartości przekraczającej 50 tysięcy złotych. 
 
Do odrębnego postępowania wyłączona została sprawa 41-letniego pasera, mieszkańca Stalowej Woli, który nabywał wyłudzone w przestępczym procederze telefony. Do stalowowolskiego sądu trafił akt oskarżeniaw tej sprawie.

Zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Rzeszowie / mw)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja